Objevil bohatství, které ho stálo život: Milton Noss byl poslední člověk, který viděl poklad na Victorio Peak

Shodou okolností se mu podařilo najít obrovský poklad. Dřív, než ho ale dokázal získat, přišel o život. Kde se poklad nachází dodnes nikdo neví.

Victorio Peak i Zdroj fotografie: Tdrss / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Milton Noss stál na malém kopci jménem Victorio Peak a hledal nějakou kaluž, která by mu pomohla uhasit žízeň. Bylo sice listopadové odpoledne, ale vedro na tomto kopci bylo téměř nesnesitelné. Noss byl zrovna na lovu jelena. „Nebyl to zrovna ten nejlepší nápad,” pomyslel si a setřel si pot z čela. Chtěl se už vrátit, když zakopl a málem spadl do hluboké jámy. Pedikér z města Truth or Consequences se zprvu zlobil, následně si však uvědomil, že v jámě je schodiště vedoucí dolů. O několik dní později se Milton znovu ocitl na tomto místě, tentokrát s provazem a baterkou. 

Netušil, co najde

Opatrně se sestupoval dolů a poslouchal každý zvuk v jeskyni. Cítil strach, ale touha po dobrodružství byla silnější. A jak se později ukázalo, jeho instinkt byl správný. V jeskyni objevil lidské kosti, starou truhlu, šperky, stříbro, zlaté cihly a zlaté pruty. Tento poklad by mohl mít dnes hodnotu až 28 miliard dolarů. Po nadšení z objevu přišlo období nejistoty. „Co budeme dělat teď?,“ ptala se Miltonova žena Ova, když se o pokladu z jeho vyprávění dozvěděla. On jen pokrčil rameny a snažil se přijít na odpověď. Své ženě však o přesné umístění pokladu nikdy neřekl. Kvůli zákonu o zlatých rezervách z roku 1934 by bylo nemožné, aby soukromá osoba vlastnila tento drahý kov. Musel tedy vymyslet, co s nálezem provede.

Co teď?

Několik týdnů po objevu získal od státu Nové Mexiko potvrzení, že má na poklad nárok. Noss začal postupně vynášet poklad na povrch, avšak pro jednoho muže byl poklad neuvěřitelně velký – sám by ho bez těžké techniky nosil roky. A tak dostal nápad. Pár měsíců po objevu, v roce 1939, si najal důlního inženýra, aby rozšířil vchod do jeskyně. Inženýr však použil příliš mnoho dynamitu a vchod zavalila suť. Pak se bez jediného slova sebral a odcestoval do Texasu. 

Victorio Peek i

Když se vrátil, nebyl sám. Doprovázela ho jeho nová partnerka Violet a muž jménem Charley Ryan, kterého označil za svého obchodního partnera. Noss ho přesvědčil, že pokud investuje 28 tisíc dolarů a pomůže mu znovu vyhloubit přístup do jeskyně, dostane padesát cihel zlata. 

Další průběh není do detailu znám

Nikdo neví, co přesně se stalo, ale spekuluje se, že Noss se pokusil s Ryanem dohodnout na nižší odměně. V důsledku hádky vytáhl Ryan zbraň a během toho, co se Noss snažil vytasit tu svou, ho střelil do hlavy. Vše se přitom odehrálo ještě dříve, než Noss vůbec Ryanovi řekl, kde se ve skutečnosti poklad nachází. Dodnes se pokoušejí o získání tohoto pokladu jak pozůstalí, tak i vláda. Častokrát tak pod kopcem Victorio Peak kopou nadšení jedinci s vírou, že se jim poklad podaří najít. Každopádně, až na několik zakopaných zlatých prutů, které patrně ukryl pedikér Milton, se nikomu dosud nepodařilo nic z pokladu získat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články