Oheň je jedním z prvků, bez kterého by se lidská civilizace nemohla tak rychle rozvinout. Na následujícím obrázku se jeden z ohníčků odlišuje od ostatních, zkuste ho najít.
Oheň hrál důležitou roli mimo jiné v alchymii, magii a starověké filosofii. Nikdy například nebylo odhaleno tajemství tzv. řeckého ohně, neustále hořící směsi. Ten se stal prototypem moderních směsí napalmu a také plamenometu. Dle předpokladů historiků si například egyptská královna Kleopatra zkracovala vlasy pomocí svíček. Kadeřník z Japonska začal v roce 1976 stříhat kštice svých klientů kovovým hřebenem a plynovým hořákem.
Oheň jako symbol a tradice
Existuje fenomén svatého světla v hrobce, určitého druhu ohně. Písemné zprávy očitých svědků se datují do 9. století. Oheň je spojený s pyromanií, tedy duševní chorobou. Ta se projevuje bolestivou a neodolatelnou přitažlivostí ohně, mnohdy související se žhářstvím a dalšími projevy. Obvykle vzniká zcela impulzivně. Asi nejvíc jsou dnes s ohněm spojeny olympijské hry, které provází tradiční olympijský plamen. Zapaluje ho 11 kněžek pomocí slunce. Který oheň na obrázku se liší?
Pochodeň je pak doručena světovou štafetou významných sportovců až do místa konání her. Už několikrát tak putoval i pod vodou. Na stadionu je finální obří pochodeň zapálena obvykle některým významným sportovcem. Na mnoha posvátných místech hoří tzv. věčný plamen, většinou jako součást oltářů. Za nejstarší je brán oheň v památníku neznámého vojína ve vítězném oblouku v Paříži. Plápolá tu od roku 1921, připomíná padlé za 1. světové války.
Několik praktických vlastností
Budete-li někdy muset hasit oheň, zkuste použít horkou vodu – je efektivnější než studená. Protože na vesmírných stanicích chybí gravitace, šiří se tu plamen ze zápalky v podobě koule. Existuje také velmi vzácný přírodní jev, ohnivá duha. Lze ji ovšem pozorovat jen daleko za hranicí 55 stupňů severní nebo jižní šířky. Určitě už jste někdy viděli barevné plameny. Chemické látky takto barví plameny pomocí atomů a iontů, které se uvolňují jen při vysoké teplotě. Tady je řešení.
Oheň je s lidmi prakticky po celou historii, nejstarší důkazy jsou z doby před 1,4 miliony let. Odlišného odstínu žluté barvy v plamenu si dokáží všimnout jen velice pozorní lidé. Pokud se vám tento rozdíl najít nepodařilo, nevěšte hlavu. Jak se říká, cvičení dělá mistra, zkuste proto pravidelně trénovat mozek pomocí podobných hádanek a brzy pocítíte pokroky.