Najdete na obrázku 3 rozdíly do 20 sekund? Tak rychle to dokáže zvládnout jen 1 člověk ze 100

Vídáme je kolem sebe jak na zemi, na vodě, tak hlavně ve vzduchu. Přesto o nich kolikrát skoro nic nevíme. Zjistěte více o ptácích a zároveň odhalte 3 rozdíly na obrázku.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Svět okřídlených obratlovců skrývá nejednu zajímavost. Už jen jejich schopnost létat lákala učence a vynálezce. Celé ptačí tělo je aerodynamické, tedy adaptované na co nejsnazší překonávání odporu vzduchu. Letu se přizpůsobily prakticky všechny části jejich anatomie. Svaly i kosti mají takové vlastnosti, aby při nejnižší možné váze poskytly maximální výkon, protože let je velmi náročný. Hlavně pokud jde o energii.

Všechno adaptované na let

Právě proto mají ptáci mimořádně výkonné plíce i oběhový systém. Jejich strava musí být velmi vydatná. Současně je potřeba, aby ji zažívací trakt rychle zpracoval. Během samotného letu vlastně ptáky pohání paže. Křídlo se totiž skládá z části, která odpovídá našemu nadloktí, předloktí, zápěstí i ruce. Teď je však chvíle na pozorné soustředění. Podívejte se tedy důkladně na obraz a najděte 3 drobné odlišností.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Na rozdíl od naší anatomie se však celá končetina pohybuje volně jen v oblasti ramenního kloubu. Křídelní svaly mají pak na starosti hlavně skládání křídla a postavení jednotlivých per. Svalstvo samotného křídla je jen drobné. To mohutné svalstvo, které ho dostane do vzduchu, je připevněné k prsní kosti. Stažení hrudních svalů způsobí natažení šlach, které následně pohnou křídlem. Celé to vlastně funguje jako kladka.

Výpočet IQ: Podaří se vám rozluštit slovo, které se skrývá v mozaice?

Rovnováha a navigace

Jedna partie prsou ovládá mávnutí křídlem, menší svalstvo pak pohyb vzhůru. Celé křídlo pokrývá kůže a peří. To drobné dodává ptákům aerodynamický tvar, současně je tepelnou izolací. Velká obrysová pera jsou klíčová pro udržení se ve vzduchu. Během letu musí pták neustále používat oči, hledá překážky i potravu. Pokud stále tápete, tady je řešení. Jeden detail vám nejspíš utekl, ale nic si z toho nedělejte.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Odhadují také vzdálenost a navigují se podle hvězd. Jejich zrak patří k těm nejlepším v celé zvířecí říši. Jestli se váš zrak vyrovná tomu ptačímu, nejspíše se vám podařilo odhalit všechny tři rozdíly. Pokud vám přece jen některý detail unikl, můžete zkusit zapracovat na své pozornosti a všímavosti, třeba řešením dalších hádanek.

Jak jste si s rébusem poradili?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články