Zatím nejtěžší optická hádanka, co se objevila na internetu. Při hledání 8. osoby na obrázku selže 99 % lidí

Optický klam je obecně vzato nesprávné vnímání reality. Naše oko snímá podněty z okolí, mozek je však interpretuje jinak, než jaká je skutečnost. To může být náhodné i cílené.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pak například na normálním obrázku vidíme něco, co na něm vůbec není. Zkreslení může být způsobeno i biologicky, tedy vlivem neuronů přenášejících informace z oka do mozku. Valná většina optických klamů je pak založena na matení mozku pomocí barev či tvarů. Hodně klamů tvoří také dvojsmyslné či vícesmyslné obrázky, které mají vícero výkladů. Dalšími skupinami jsou špatné zobrazení, chybné vnímání perspektivy či otázka prostorového vnímání.

Klamy, které tvoří sama příroda

Roli hraje také potřeba mozku doplňovat si vzorce a pravidelnost. To je ještě posíleno zkušeností minulých zážitků. Když například najdete v kůře stromu „tvář“, začnete tam nejspíš vídat i další tvary. Klamy se pak dají rozdělit do více kategorií, včetně těch objektivních. Ty jsou vyvolány lomem světla a jeho odrazy v atmosféře, jejíž hustota se průběžně mění. Teď si pozorně prohlédněte obrázek. Najdete osmého člověka?

Někdy se v přírodě také objevují stíny či odrazy za velmi zvláštních okolností. Příkladem jsou například zrcadlové iluze mokrých skvrn nebo kaluží, které se v horkých dnech objevují na asfaltových silnicích. Nejde totiž o nic jiného než odrazy nebe. Různě teplé vrstvy vzduchu fungují jako zrcadla. Tento jev se nevyskytuje pouze v pouštích, dochází k němu i ve městech. Tak se někdy může objevit odraz celého města na obloze, což vypadá zvlášť impozantně.

Nespolehlivost našeho vnímání

Většina vjemů, se kterými se setkáváme, je naprosto relativních. Například pocit chladu nebo tepla závisí na současné teplotě konkrétní končetiny a minulé zkušenosti. Jakékoli naše vnímání tak není absolutní. Snadno podléháme klamům, jako je kontrast. Ty nás přesvědčují o věcech, které nejsou skutečné. Například při jiném úhlu pohledu se objekty mohou jevit zcela jinak. Hlavně hodnocení barev je pak relativní. Podívejte se ještě jednou na zeď za dětmi.

Možnosti klamání využívá také umění, což trvá už od antických dob. Na malbách se pak objevují zdánlivé předměty, což je populární hlavně na fasádách domů. Jestli se vám zdála tato hádanka příliš snadná, můžete vyzkoušet různé jiné optické iluze a rébusy.

Co vás na obrázku nejvíce zmátlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články