Lidská mysl je občas velmi kreativní, a to obzvlášť, když se setká s něčím neobvyklým. Záhadný objekt na povrchu Měsíce vzbudil velké diskuze.
Většina misí zkoumající povrch Měsíce se zaměřovala na část, která je přivrácená k Zemi. Mise Chang’e 4 se naopak zaměřila na odvrácenou část Měsíce. Během průzkumu narazilo čínské lunární vozítko Yutu-2 na zvláštní krychlový objekt, který vyfotografovalo. Tento chýši připomínající objekt na nějakou dobu zamotal vědcům hlavu a vzbudil bouřlivé diskuze na internetu. Záhadná chýše však měla zcela prozaický původ.
Chatka na měsíci
Zdánlivě bizarní strukturu ve tvaru krychle spatřilo čínské vozítko Yutu-2, které pomalu projíždělo do té doby neprozkoumaným kráterem Von Karman na jižní polokouli Měsíce. Na snímku pořízeném roverem Yutu-2 a průzkumným týmem mise je na obzoru vidět výrazný, téměř čtvercový objekt. Vědci tento vesmírný objekt nazvali záhadná chýše, protože se skutečně podobá jednoduché chatce.
O tomto zjištění se poprvé zmínil digitální vědecko-popularizační portál Our Space, spojený s pekingským vesmírným programem. Autoři článku uvedli, že pozemští řidiči Yutu-2 zkoumali snímky odeslané vozítkem, když „náhle jejich pozornost upoutala nepřehlédnutelná krychle na severním obzoru“. Měření naznačila, že objekt byl v tu chvíli od roveru vzdálen asi 80 metrů.
Bouřlivé diskuze
Neobvyklý objekt vzbudil velký zájem jak mezi vědci, tak i u laické veřejnosti. K tomu přispěl i fakt, že se pro tento objekt vžilo označení „mystery hut“, které lze do češtiny přeložit jako „záhadná chata/chýše“. Na mnoha fórech se tak rozvíjely teorie, že se jedná o příbytek mimozemšťanů.
Tyto odvážné teorie ovšem brzdili vědci, kteří od počátku tvrdili, že se může jednat o pouhou hru stínů či objekt, který vznikl při dopadu meteoritu, případně o nějaký skalní útvar. Tím, že se lunární vozítko mohlo pohybovat jen velmi pomalu, dráždil neobvyklý krychlový útvar fantazii lidí poměrně dlouhou dobu, a záhadná chýše tak byla několik měsíců v popředí zájmu.
Objasnění záhadné chýše
Když se Yutu-2 dostalo blíže k útvaru, aby jej prozkoumalo, zjistilo se, že se opravdu o žádný příbytek mimozemšťanů nejedná. Přesto, že to pro některé diskutující na sociálních médiích a internetových fórech bylo asi velkým zklamáním, vědci takový výsledek předpokládali. Již při prvním zveřejnění fotografie tvrdil emeritní profesor a pomocný vědecký pracovník katedry geografie a Institutu pro výzkum Země a vesmíru na Univerzitě v Západním Ontariu jménem Philip Stooke, že objekt je nejspíše skála.
Dle jeho předpokladu byla na fotografii skála na okraji kráteru severně od místa tehdejšího nočního parkování Yutu-2. Jeho předpoklad se nakonec ukázal jako pravdivý. Když se lunární vozítko přiblížilo k útvaru, který byl kdysi považován za stejně vysoký jako Vítězný oblouk v Paříži, zjistilo se, že je mnohem menší a má zvláštní tvar. Při bližším pohledu skála totiž vypadala jako nefritový králík, který drží mrkev.
Co jste si při prvním pohledu na fotografii mysleli vy?