O víkendu se můžeme kochat velkým úplňkovým měsícem. Už od dávných dob plní důležitou roli v našich životech

Překrásnému zářijovému úplňku se už od roku 1706 přezdívá „sklizňový“. Už v dřívějších dobách ho lidé využívali ve svůj prospěch.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Letošní léto dalo obloze čtyři úplňky, které vyšly během největšího přiblížení Měsíce k Zemi, díky čemuž se Měsíc zdál být až o 16 % jasnější než při průměrném úplňku. Čtvrtý a poslední superměsíc je nazýván jako „jeseterový srpnový měsíc“, který byl i tím posledním v tomto roce. Nyní je Měsíc zpět ve své obvyklé úplňkové poloze a pomalu, ale jistě se chystá opět uchvátit zraky lidí.

Podzimní sklizňový úplněk

Zářijový úplněk se podle NASA nazývá staroevropským jménem „Harvest Moon“ („sklizňový měsíc“) minimálně od roku 1706. Jde o nejbližší úplněk k podzimní rovnodennosti, kdy se na severní polokouli sklízí mnoho plodin. Kromě toho někteří farmáři dříve využívali světlo tohoto úplňku k práci, když při sklizni své úrody pracovali dlouho do noci, dodala NASA.

Kukuřičný měsíc nebo také úplněk ječmene

Měsíc má také několik neevropských jmen. Nejznámější z nich je „kukuřičný měsíc“, vytvořený kmeny Algonquinů, kteří obývali území dnešních severovýchodních Spojených států a území jihovýchodní Kanady. Skupiny lidí obdobného typu uvádějí, že kukuřičný měsíc vychází v té části roku, kdy se sklízí kukuřice, dýně a tykve. Je ale také období sklizně např. ječmene, podle nějž tento úplněk dostal také svůj unikátní název.

Svátky slavené v asijských zemích

Harvest Moon se často shoduje s několika náboženskými a kulturními svátky, včetně svátku středního podzimu slaveného v Číně a dalších asijských zemích. Minulý rok se také shodoval se začátkem sedmidenního svátku Sukot v judaismu. Existuje však spoustu dalších svátků pojících se k tomuto období.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zářijový úplněk si nenechte ujít

Úplněk nastává asi jednou za měsíc, když se Slunce, Země a Měsíc vyrovnají do neviditelné linie o 180 stupních. Oběžná dráha Měsíce se od Země liší asi o 5 stupňů, takže družice jsou obvykle o něco vyšší nebo nižší než zemský stín. To umožňuje slunečním paprskům osvětlit stranu, která je zrovna přivrácena k Zemi. Všeobecně se tedy jedná o neobvyklou událost, u níž by měl každý hvězdářský nadšenec být. Další možnost se naskytne až 9. října, kdy se na obloze objeví „lovecký úplněk“.

Jak se těšíte na sklizňový úplněk?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články