Vesmírný porod by se od pozemského lišil v řadě ohledů. Ženám by hrozily zlomeniny pánví a děti by měly větší hlavu

Již přes 60 žen se vypravilo do vesmíru, zatím však žádná nebyla těhotná. Pokud by však k porodu ve vesmíru došlo, doprovázela by jej spousta komplikací.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Když už se mluví o budoucích vesmírných koloniích a městech na Marsu, existuje velká šance, že jednoho dne budou ženy rodit mimo planetu Zemi. Porody by byly velmi odlišné od těch na Zemi, hlavně kvůli snížené gravitaci. Vědci studovali ve vesmíru mnoho březích zvířat, včetně mloků, ryb a krys, ale změny na dětech můžeme zatím jen odhadovat na základě již získaných poznatků, například ze změn organismu astronautů po delším pobytu ve vesmíru.

Porody císařským řezem

Nejmarkantnějším rozdílem by byla nízká gravitace, která by nejen ztížila samotný porod, ale i ovlivnila vývoj dítěte. Kosti bez vlivu zemské gravitace řídnou. Astronauti ztrácejí 1 až 2 % kostní hustoty za každý měsíc strávený ve vesmíru, což by mohlo zapříčinit zlomení pánve při porodu. I na planetě Zemi doporučují lékaři ženám s křehkými kostmi vyhnout se přirozenému porodu. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Jako náhradní řešení se nabízí císařský řez. Způsob, jakým rodíme, ovlivňuje naši anatomii. Například velikost naší hlavy je omezena velikostí porodních cest našich matek. S větším počtem císařských řezů by mohlo dojít ze zvětšení hlav novorozenců, protože by nebyli omezeni porodními cestami.

Vzhled vesmírných dětí

Kromě zvětšených hlav by vesmírné děti měly i jinou barvu pleti. Ve vesmíru by měly menší ochranu před škodlivým vesmírným zářením, proto by se vyvinuly nové typy kožních pigmentů, jako je melanin, který chrání naši pokožku před ultrafialovým slunečním zářením na Zemi. To by mohlo znamenat, že budoucí generace žijící mimo Zemi budou mít různé barvy pleti. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Kvůli oslabené gravitaci by se kromě kostí nemohly řádně vyvíjet ani svaly. Třeba srdeční sval by cirkuloval krev mnohem snadněji. To znamená, že dítě vracející se na Zemi by nemělo dostatečně silné srdce, aby pumpovalo krev proti gravitační síle. Tyto změny se mohou projevit až staletích nebo tisíciletích života ve vesmíru.

Jaká další úskalí porodu ve vesmíru vás napadají?

Zdroj: Insider, ScienceABC, LabmateOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na zdravé a efektivní čištění zubů? Vyberte správný kartáček i pastu
Události247.cz
Události247.cz
Finsko se nemůže dočkat přijetí do NATO. Zemi to ale nakonec může přinést větší riziko
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Německo postavilo vlastní tank A7V v reakci na britské a francouzské stroje. Měl velké potíže s pohybem v nerovném terénu
adbz.cz
adbz.cz
Nejjednodušší způsob, jak nakrájet meloun – krok za krokem. Nehrozí, že byste si ulepili ruce, až ho budete jíst