Používáte WhatsApp? Bude zpoplatněn, někteří z nás se nedoplatí

Společnost Meta oznámila významnou změnu v zálohování dat pro aplikaci WhatsApp. Postihne každé zařízení s Androidem a budeme za ní platit. Co všechno se mění?

oblíbená aplikace i Zdroj fotografie: Helar Lukats / Creative Commons / CC BY-SA
                   

WhatsApp přichází s nepopulární změnou svého zálohování dat. Pro spoustu uživatelů to bude znamenat zvýšené finanční náklady na provoz této oblíbené aplikace. Společnost Meta toto opatření zavádí u operačního systému Android a své uživatele bude o změně předem individuálně informovat.

Změna zálohování dat

Plánované změny se týkají výhradně uživatelů WhatsAppu na zařízeních s operačním systémem Android. Zálohování dat se už nebude nadále provádět v uložišti samotné aplikace. Nově se budou všechna data ukládat na osobní Google Disk každého uživatele. Tato změna s sebou pro některé uživatele přinese skryté zvýšené náklady na provoz uložiště. Stane se tak v případě, pokud uživatel překročí limit uložiště, který má od společnosti Google zdarma.

zálohování dat
iZdroj fotografie: Juliescribbles / Creative Commons / CC BY-SA

Sjednocení podmínek

Bez diskuze se jedná o významný posun smluvních podmínek používání WhatsAppu. Změnu zálohování dat lze už nějakou dobu pozorovat u beta verzí aplikace. Do plného provozu by měla vstoupit v první polovině letošního roku a bude se týkat všech zařízení s operačním systémem Android. Změna s sebou přináši jisté výhody i nevýhody. Výhodou může být snadná dostupnost a správa záloh na vlastním uložišti. Nevýhodou je pak větší spotřeba kapacity uložiště. Navýšení kapacity Google Disku tak bude znamenat vyšší poplatky za jeho provoz.

Každý uživatel by měl 30 dní před spuštěním změny obdržet upozornění, ve kterém budou vysvětleny veškeré podrobnosti. Společnost meta chce tímto způsobem sjednotit podmínky zálohování dat s operačním systémem iOS od Applu. Zálohy na iPhonech totiž už dlouhodobě probíhají na osobní iCloud uložiště každého uživatele.

Whatsapp

Používáte WhatsApp? Nejoblíbenější funkce bude zpoplatněna. Buď zaplatíte tisíce korun, nebo máte po srandě

Možné alternativy

Zálohování dat se provádí především proto, aby uživatelé o své data nepřišli při změně mobilního telefonu. Záloha na uložišti však není jedinou alternativou, jak data přenést do nového zařízení, i když je jednou z nejlepších. Další možností je manuální přenesení všech dat pomocí Wi-Fi připojení. K tomu však uživatel potřebuje mít obě zařízení k dispozici. Alternativ může existovat více a každý uživatel by měl mít dostatek času na to, aby všechny možnosti prozkoumal a vybral si takovou, která nejlépe vyhovuje jeho požadavkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články