Sonda pořídila ohromující snímky z Marsu. Scenérie této planety vám vyrazí dech

Mars je zcela nehostinná planeta, nic mu to ale neubírá na ohromující kráse. A Curiosity nás neúnavně zásobuje novými scenériemi z tohoto prostředí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sonda velikosti městského automobilu nám vytrvale a bez odpočinku posílá další a další pohlednice z Rudé planety. Devět let ve věrných službách agentury NASA oslavila Curiosity záběry kráteru Gale. Jde o impaktní kráter o průměru 154 kilometrů a hloubce víc jak 4 kilometry. Ale pokud by někdo čekal jen prázdnou jámu, bude na omylu. Kráter nese jméno po australském bankéři Walteru Fredericku Galovi.

Kráter s horou uprostřed

Ve středu kráteru Gale se tyčí obrovská hora jménem Aeolis Mons. Kráter sám vznikl asi před 3,5 miliardami let a právě v jeho západní části přistála 6. srpna 2012 sonda Curiosity. Plánem NASA bylo postupovat po úbočí této hory. Terén měl poskytnout klíčové informace o geologické minulosti planety Mars. V současně době je na Marsu zimní období, takže ze vzduchu zmizel téměř veškerý prach.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tato okolnost dovoluje Curiosity získat skutečně ostré a detailní snímky i těch nejmenších kamenů na povrchu hory. Díky tomu máme na Zemi v rukách doslova nejmenší detaily světa vzdáleného od nás miliony kilometrů. Panorama kráteru Gale bylo pořízeno v červenci, jakmile sonda vystoupala 460 metrů nad úroveň místa, kde přistála. Tady už je vidět samotný okraj kráteru 32 kilometrů daleko, stejně jako scenérie plná kamenů a skal.

Záběry horského hřbetu

Záznam jasně ukazuje hřbet hory Aeolis Mons, jinak také zvané Mount Sharp, která se tyčí do výše 5,5 kilometrů. Od začátku průzkumu kráteru astronomové slibují, že odhalí tajemství toho, jak přišel Mars o svou vodu. Rozbor chemikálií a minerálů nalezených v kamenech a horninách může přinést důležité stopy. Jedná se hlavně o mechanismus vyschnutí celého prostředí. Důležité je také zjistit, zda terén někdy obsahoval dostatek vlhkosti na udržení života.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skály na místě začínají pomalu vypovídat příběh toho, jak se kdysi vlhká planeta změnila v dnešní totální pustinu. Terén kráterů také zahrnuje kameny bohaté na síran, které byly podle odborníků vytvořeny právě proudící vodou. Mars fascinuje lidstvo odnepaměti. Ještě víc pak od chvíle, kdy jsme o něm byli schopni zjistit podrobnější informace díky podobným záběrům. Co na snímky říkáte vy?

Zdroj: WorldTodayNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články