Komu vlastně patří Měsíc? Aktuální stav vesmírného práva by mohl budoucím kolonistům způsobit nemalé problémy

Koukáme se na něj skoro každou noc a vyslali jsme k němu sondy, družice i lidskou posádku. Jenže není jasné, komu vlastně patří.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Z historického hlediska obvykle nedopadly nezákonné kolonizace nových území dobře. A i když na Měsíci není žádná populace nebo prostředí, které by bylo poškoditelné, aktuální stav vesmírného práva by mohl budoucím kolonistům způsobit nemalé problémy. V dnešní době existuje jen Kosmická smlouva, kterou spravuje OSN a která pochází z roku 1967. Jenže tehdejší pohled nepočítal s dnešními poměry.

Státy ne, soukromé společnosti s otazníkem

Kosmická smlouva je jediným mezinárodním zákonem, který nějak ošetřuje legislativu vesmíru a operací v něm. V zásadě prohlašuje, že si žádný stát nemůže činit nároky na Měsíc. Problém je, že tato smlouva nepočítala se soukromými společnostmi, které se k území naší jediné družice mohou stavět totožně. A neexistuje tak legislativa, která by si poradila se situací, kdy by dvě firmy chtěly budovat svoje základny na stejném místě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ještě nejistější oblast je pak například místní těžba surovin, tedy zda by těžařům skutečně patřilo to, co by z hornin na Měsíci získali. Nejde samozřejmě jen o těžbu, Měsíc je velice důležitý pro nejrůznější skupiny včetně planetárních geologů. Ti sledují lunární vodu, která je pro ně nenahraditelným zdrojem informací, ale může být snadno zničena. Je tak vidět, že Měsíc je želízko v ohni mnoha uskupení.

Stejná oblast, rozdílné cíle i záměry

Průmysl a věda cílí na stejná místa na Měsíci a s největší pravděpodobností jsou oba tábory schopny spolupráce. Ovšem jejich cíle a použité prostředky se budou nejspíš dosti lišit. Vědci budou vyžadovat precizní zkoumání a analýzy chemických složení velmi malých vzorků vody nebo půdy. Průmyslové výpravy budou chtít pracovat s radikálně většími objemy místních surovin bez ohledu na jejich složení a další skutečnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnoho románů žánru science fiction předpovědělo vznik utopických stanic či dokonce měst s velmi vyspělou technologií právě na Měsíci. Realita by ovšem mohla v budoucnu připomínat spíše doby Divokého západu, kde budou týmy soupeřit o vodní zásoby a těžbu surovin, jako kdyby se bojovalo o zlato a petrolej. Jen čas ukáže, jaká varianta to skutečně bude a jestli se bude o Měsíci jednat také v pozemských soudních síních.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články