Pravda o přistání na Měsíci: Dmitrij Rogožin tvrdí, že na něm Američané nikdy nebyli, důkaz je prý na Youtube

Pravda o přistání na Měsíci. Dmitrij Rogožin tvrdí, že na něm Američané nikdy nebyli. Důkaz na YouTube však mluví za vše. Pořízení falešného záznamu by nebylo možné.

přistání na Měsíci i Zdroj fotografie: NASA / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Konspirační teorie zpochybňující přistání na Měsíci jsou stejně staré, jako samotné přistání. Vyslání Apolla 11 na Měsíc znamenalo pro Ameriku jakési pomyslné vítězství ve vesmírném závodu, který tehdy probíhal mezi Amerikou a Sovětským svazem. Zatímco Sověti vyslali prvního člověka do vesmíru, Američané úspěšně přistáli na Měsíci a Neil Armstrong byl prvním člověkem, který vkročil na jeho povrch. Toto prvenství je však od počátku zpochybňováno.

Žádné důkazy o přistání na Měsíci neexistují

Ačkoliv se nejedná o novou konspirační teorii, v uplynulých měsících jí byl vdechnut nový život. Zasloužil se o to Dmitrij Rogožin, bývalý šéf ruského vesmírného projektu Roskosmos. Podle vlastních slov nedokázal dohledat žádné důkazy o tom, že by kdy Američané na Měsíci přistáli.

Navíc prý nikdy nedokázal pochopit, jak mohli američtí astronauti z přistávacího modulu vystoupit čilí a plní energie, zatímco ruští astronauti se ze svých výprav vždy vracejí naprosto vyčerpaní. Automaticky to tak musí znamenat, že bylo přistání na Měsíci zfalšováno, přestože byla tato konspirační teorie už několikrát vyvrácena.

přistání na Měsíci
iZdroj fotografie: Air fans / Creative Commons / CC BY-SA
Rusové tvrdí, že Američané nikdy na Měsíci nepřistáli.

Na falšování tehdy nebyla dostatečná technologie

Zatímco dnes by fingování podobné kolosální události nebylo nic složitého, na konci 60. let to bylo zhola nemožné. Jenom pořízení falešného video záznamu přistání na Měsíci by bylo příliš složité, ne-li nemožné. Všichni známe slavné záznamy poskakování astronautů v pětinové gravitaci po povrchu Měsíce. Konspirátoři často tvrdí, že byly tyto záběry pořízeny ve studiu Stanley Kubrick. K simulaci pomalého poskakování by však bylo potřeba pořídit zpomalený záznam, který by imitoval nízkou měsíční gravitaci.

Takový záznam by musel být natočen na vysokorychlostní kameru a následně zpomalen tak, aby se zároveň nesekal. V 60. letech však žádné vysokorychlostní kamery neexistovaly, takže by tento efekt nešel nijak vytvořit. Nehledě na to, že by se dvě a půl hodiny dlouhý záznam musel natočit na 16 kilometrů filmového pásu. To by obsáhlo až šest kompletních cívek, které by se musely během promítání měnit. Výměny cívek přitom znamenaly drobné přeskoky v obrazu, které však na záznamu z přistání nevidíme.

Konspirační teoretikové věří, že NASA přistání na Měsíci nafingovala. Proto byl vyslán průzkumný orbiter, aby našel důkazy

Jednodušší by bylo na Měsíci prostě přistát

Kromě samotného video záznamu o přistání na Měsíci by pak Američané museli zfalšovat veškeré stroje a dokumenty, které akci předcházely nebo ji doprovázely. Nemluvě o několika vzorcích měsíčních hornin, které posádka z Měsíce přivezla a které byly nezávislými odborníky zkontrolovány. Jednoduše řečeno, zfalšování přistání na Měsíci by bylo mnohem složitější, než na něm skutečně přistát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články