K čemu je nám Měsíc a jaké dopady by mělo na lidstvo jeho zmizení? Vědci se shodují, že enormní

Pro někoho může být Měsíc jen nudnou pustou skálou. Jenže tento věrný souputník naší planety na nás má obrovský vliv.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Od Moonstrucku z roku 1987 po názor, že je vyrobený ze sýra – to jsou jen dva příklady mýtů, o které se satelit naší planety postaral. Těch mýtů je rozhodně více, dokonce tolik, že pozemšťané skutečně vyslali výpravu do vzdálenosti 384 402 kilometrů, aby ověřila, jestli na Měsíci někdo bydlí. Bohužel posádka nenašla ani sýr, ani stopy Lunariánů. Jediné, na co narazili, byla obrovská pustá skála. Když se na Měsíc v noci díváte, možná vás napadne jedna věc.

Co ten Měsíc vlastně dělá?

Měsíc je námětem magie, symbolikou lásky i stesku. Ale jaký na nás má vlastně reálně vliv? Musí naši planetu obíhat? Potřebujeme ho k něčemu? A co by se stalo, kdyby ho něco rozbilo na kousky? Pravdou je, že naše planeta byla nějaký čas i bez měsíce. Převládající teorie o jeho vzniku naznačuje, že jde o úlomek Marsu, který narazil do Země. K této události došlo asi před 4,5 miliardami let a úlomek se jmenoval Theia.

iZdroj fotografie: Pixabay

Většina se ho tehdy vypařila – možná všechen – ale úlomky z této kolize se nakonec setkaly a vytvořily právě Měsíc. Zničení Měsíce by se tak mohlo jevit jako akt pomsty za všechen chaos, který nám tehdy Theia přinesla. Existuje i docela dobrý důvod, proč se Měsíce zbavit. Například pozorování vzdálených objektů je kvůli němu často nemožné, protože je 14 000krát jasnější než Venuše, která je druhý nejjasnější bod na naší obloze.

Život na Zemi a prstence

Pokud by Měsíc zmizel, Země by možná získala prstence. Někteří astronomové se domnívají, že takto vznikly prstence Saturnu – z malého měsíce, který byl rozdrcen. Pokud by tohle potkalo náš Měsíc, měli bychom dost možná nejlepší prstence v celé Sluneční soustavě. Jenže Měsíc je také přínosem pro život na naší planetě, protože udržuje stabilitu klimatu. Pokud by neexistoval, naše počasí by mělo dlouhodobě extrémní výkyvy.

iZdroj fotografie: Pixabay

V zásadě můžeme Měsíci poděkovat za zrod života na Zemi, a to díky vlivu na příliv a odliv. Ten je dneska zajímavý hlavně pro surfaře, ale kdysi to byla pomyslná polévka, ze které vzešel první život. Tedy sbírka jednoduchých chemikálií, které se ve vodě spojily do komplexního organismu. NASA se na Měsíc chce vrátit v roce 2024, stejné záměry mají i Jeff Bezos a Elon Musk. A mezitím zde plánuje Čína a Rusko vybudovat stálou výzkumnou základnu.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články