Astronomové zachytili jasně modrý vesmírný úkaz

Jedná se o zcela nový region Mléčné dráhy a je zaplněn spalujícím horkem jasných hvězd, které se chystají vybuchnout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při tvorbě nejpodrobnější mapy spirálních ramen naší galaxie zachytili astronomové zcela nový region Mléčné dráhy, který pojmenovali Cephus. Je usazen mezi Paží Oriona – kde se nachází i naše sluneční soustava – a souhvězdím Persea. Je to pár hvězd mezi dvěma spirálními rameny, naplněný enormním množstvím hvězd třikrát většími než naše Slunce a zářících modře, což je ukazatel jejich obrovského žáru.

Žhavé hvězdy chystající se k výbuchu

Astronomové tyto obří modré hvězdy nazývají OB hvězdy, protože patří k těm nejžhavějším v hvězdném klasifikačním systému. Hvězdy tohoto typu jsou nejvzácnější, nejžhavější, největší a také s nejkratší životností v celé galaxii. Divoká nukleární reakce v jejich středu je činní šestkrát žhavějšími než slunce a enormní hvězdná exploze, která je konečnou jejich života zvanou supernova, rozsévá do dalekých galaxií těžké prvky, které jsou základní surovinou pro komplexní život.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jsou skutečně vzácné a v galaxii čítající 400 miliard hvězd jich může být méně než 200 000. A protože jsou zodpovědné za tvorbu těžkých prvků, lze na ně pohlížet jako na obohacující činitele každé galaxie. Právě díky dávno mrtvým hvězdám tohoto typu se stala geochemie naší planety tak komplexní, aby začala biochemické reakce. Místa výskytu modrých hvězd jsou proto signálem „nejživějších“ oblasti galaxií.

Nejpodrobnější hvězda mapa

Badatelé sestavili svou hvězdnou mapu triangulací vzdáleností hvězd od Země pomocí techniky zvané hvězdná parallaxace. Srovnáním zřejmé pozice hvězd pozorovaných z odlišných perspektiv během oběhu Země kolem slunce dovedli vypočítat vzdálenosti k samotným hvězdám. V kombinaci s ESA teleskopem Gaia zmapoval tým hvězdy ve vzdálenostech překračujících jakékoli předchozí mapování a v oblastech, které byly dosud považovány za prázdné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po měsících práce se konečně vyjevila tato krásná mapa a vědci měli stejný pocit jako objevitelé, kteří prvně zmapovali některé části světa – ovšem tohle byl zcela jiný rozměr. Dalším pocitem byla obrovská pokora a pocit malosti ve srovnání s tím, jak obrovské je naše hvězdné sousedství. Prokázali také, že nový region je částí spirálního galaktického disku a ne jen náhodná soustava hvězd, protože se pohybují rovnoměrně a stejným směrem.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články