Badatelé znovu „objevili“ nechvalně proslulý asteroid jménem Apophis. Co pro nás jeho nová přítomnost znamená?

Není to tak dávno, co astronomové testovali varovný systém, který má Zemi ochránit před asteroidy. Ten skenuje oblohu a hledá objekty, jež nám mohou ublížit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tohoto hledání potenciálně nebezpečných kosmických těles se účastnilo přes 100 vědců pocházejících celkem z 18 zemí. Výsledkem testovacího provozu bylo zachycení neblaze proslulého asteroidu Apophis. Výzkum a technologie pro mapování a navigaci Sluneční soustavy podporuje nezisková organizace B6121 Foundation. Při svém opětovném zachycení získal Apophis znovu svůj bývalý status „potenciálně nebezpečný“.

Návrat ztraceného syna

Tento asteroid už dříve způsobil značný rozruch, konkrétně při svém prvním objevení roku 2004. Jeho přesná dráha tehdy nebyla tak dobře známá a riziko, že se srazí se Zemí během roku 2029 nebo 2036, bylo vyhodnoceno jako vysoké. Aktuálně mají astronomové provést další analýzu, která má ukázat schopnost systému identifikovat podobné objekty velmi rychle. Pak je samozřejmě potřeba vyhodnotit s nimi spojené riziko, tedy možnost střetu.

Apophise objevil nejdříve průzkum provedený Catalina Sky Survey v Arizoně. Následoval systém včasného varování před asteroidy, tedy ATLAS, který využívá observatoře v Chile, Jižní Africe a na Havaji. Nejdůležitější mapování provedla ale sonda NEOWISE. Ta použila tepelné „vidění“ a získala přesnou velikost i tvar tohoto asteroidu. Tento sken zachytil konkrétně „protáhlý objekt o délce mezi 270 a 410 metry“.

Přesnější změření a odhady

Badatelé z Ames Research Center v Kalifornii disponují na základě měření od NEOWISE přesnějším odhadem dopadu na Zem. Kolize s Apophisem by způsobila ekvivalent výbuchu 20 milionů kilotun TNT. Došlo by k výrazným škodám, ovšem pouze v regionálním měřítku. Dopad by tedy nebyl příčinou globálního vyhynutí lidstva. Astronomická unie v roce 2020 oznámila, že riziko kolize je minimální, nebylo ji však možné kompletně vyloučit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Navzdory skutečnosti, že jsme věděli, že Apophis Zemi v roce 2029 nezasáhne, panovala stále nejistota ohledně přesné oběžné dráhy tohoto objektu. To by teoretickou kolizi nevylučovalo,“ prohlásil David Farnocchia, navigační inženýr z Jet Propulsion Laboratory (JPL NASA).

Další vyloučení

Farnocchia vedl výpočty dráhy Apophise pomocí Goldstone Solar System Radar v Kalifornii už během roku 2021. Pozemní radar získal přesné snímky asteroidu, změřil také jeho rychlost a vzdálenost. Bylo tak možné mnohem přesněji určit jeho další dráhu. Tyto informace následně stačily k vyloučení kolize se Zemí nejen pro rok 2029, ale i na minimálně dalších 100 let.

Co z vesmíru nás podle vašeho názoru ohrožuje nejvíc?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články