Žena zvedla telefon a přišla o 200 000 Kč: Teď varuje ostatní, stát se to může každému

Žena zvedla telefon a podvodník ji okradl o půl milionu korun. Stát se to může každému. Podobné hovory raději ani nezvedejte a každý incident nahlaste své bance i policii.

zvedla telefon i Zdroj fotografie: Martin Kozák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Praktiky podvodníků jsou v dnešní době skutečně rafinované a naletět na ně může opravdu každý. Stejně jako žena z Prahy, která jen zvedla telefon a podvodníci jí z účtů ukradli přes půl milionu korun. Policisté vyšetřují stovky podobných případů ročně. Na podobné telefonáty si dávejte dobrý pozor.

Zvedla telefon a přišla o peníze

Hovor od neznámého čísla. Žena zvedla telefon a muž na druhé straně spojení se představil jako pracovník její banky. Hned v úvodu ženě oznámil, že se stala obětí podvodníků, kteří se nabourali do jejího bankovního účtu a hrozí, že příjde o velké množství peněz. Vyděšená žena v tu chvíli přitoupila na řešení, které jí muž přesvědčivě prezentoval jako jediný způsob ochrany jejích prostředků. V tu chvíli ještě netušila, že skutečný podvodník s ní právě hovoří.

Muž jí přinutil, aby si do svého telefonu nainstalovala nějakou aplikaci, která jí měla vygenerovat nový bezpečnostní kód, kterým dojde k zabezpečení jejího bankovního účtu. Opak byl však pravdou. Ve chvíli, kdy žena do aplikace zadala své údaje a vygenerovaný kód nahlásila muži do telefonu, nevědomě předala přístup ke všem svým financím podlému podvodníkovi. Muž měl následně utratit 200 tisíc korun z ženina účtu na nákup drahé elektroniky v zahraničí a dalších 400 tisíc si převést na neznámý účet.

Detailní záběr na klávesnici bankomatu.
iZdroj fotografie: redspotted / Creative Commons / CC BY-SA
Při nakládání se svými financemi buďte vždy maximálně obezřetní. Podvodníci čekají všude

Osudný výběr z bankomatu

Muž však udělal chybu, když si šel ukradené prostředky vybrat z bankomatu. Každý bankomat je opatřený bezpečnostní kamerou, která podezřelého zaznamenala. Policisté nyní po muži pátrají a žádají veřejnost o jakékoliv informace, které mohou o podezřelém mít. Fotografii podezřelého, kterou bankomat pořídil, naleznete na této stránce.

9 z 10 Čechů dělá při výběru z bankomatu tuto chybu: Během 30 sekund kvůli tomu mohou přijít o 20 000 Kč

Jak poznat podvodníka?

Obavy, že se podobná situace může stát komukoliv, jsou určitě na místě. Zkuste si proto zapamatovat pár základních rad. Nikdy nikomu po telefonu nesdělujte unikátní kódy, které vám vygeneruje vaše dvoufázové ověření. Skutečný bankéř po vás takovou informaci nikdy nebude chtít vědět. To samé platí pro PIN k platební kartě. Pracovníci bank od vás tuto informaci k ověření vaší identity nepotřebují. Informaci o tom, že se vám někdo naboural do bankovního účtu, si vždycky ověřujte u jiných pracovníků banky a incident vždycky nahlaste policii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články