Posíláte někomu své telefonní číslo? Raději to nedělejte, Českem se šíří podvod, který vás kvůli tomu okrade o vše

Na tuhle výzvu nikdy nereagujte a nikdy neposílejte přes Messenger své telefonní číslo. Podvodnící tak získají přístup k vašemu účtu a mohou vás připravit o velké množství peněz.

telefonní číslo i Zdroj fotografie: Gaël Hurlimann / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Intenet je plný podvodníků, před kterými se musím mít neustále na pozoru. Často zde píšeme o nejnovějších taktikách, jak se snaží z lidí získat citlivé osobní údaje či dokonce peníze. Podvodné SMS zprávy, které se vydávají za oficiální sdělení Úřadu vlády ČR či telefonní hovory s falešnými bankéři. To je jen zlomek kousků, které dokáží podvodníci na nevědomé oběti nachystat. Nyní cílí na to, aby získali vaše telefonní číslo.

„Pošleš mi telefonní číslo?“

I obyčejná zpráva od kamaráda, kolegy nebo dokonce člena rodiny může být ve skutečnosti podvod. V tomhle případě podvodníci využívají Facebook Messenger a účty vašich kontaktů, do kterých se předem nabourali. Funguje to naprosto jednoduše. Známý kontakt vás ve zprávě požádá o zaslání vašeho telefonního čísla. Spousta lidí se nad takovou žádostí dvakrát nepozastaví a jednoduše telefonní číslo pošlou. Následně vás kontakt požádá, abyste mu přeposlali kódy ze zpráv, které vám za chvíli příjdou a tím se podvodník nabourá do vašeho účtu.

telefonní číslo
iZdroj fotografie: Marielle Velander / Creative Commons / CC BY-SA

Nikdy nic takového neposílejte

Pokud ve vás žádost o telefonní číslo nevzbudí žádné podezření, prosba o zaslání kódů z vygenerovaných SMS zpráv by už určitě měla. Pokud vás kdokoliv požádá o zaslání telefonního čísla přes Messenger, raději si ověřte, že se skutečně jedná o vašeho přítele. Buďte v tom však chytří a neberte jako vysvětlení pouhé sdělení, že vaše číslo ztratil. Zkuste danému příteli sami zavolat nebo napsat zprávu jiným způsobem. Ověřte si, že se nejedná o podvodníka, který se chce pouze dostat k vašim penězům. Pokud by se doopravdy jednalo o podvod, můžete tím navíc svého přítele upozornit, že se mu někdo naboural do Facebookového účtu.

Nepřeposílejte kódy k ověření

Dvoufázové zabezpečení, které jste si nastavili pro přihlášení ke svým účtům, má právě zabránit podobným podvodům. Podvodníci totiž potřebují unikátní kód, který při pokusu o přihlášení přijde automaticky vygenerovanou SMS zprávou na vaše telefonní číslo. Za žádných okolností tento kód nikomu nepřeposílejte ani nesdělujte po telefonu. Pokud podvodníci podobným způsobem obejdou vaše dvoufázové zabezpeční, dostanou se do vašeho účtu a změní vaše přihlašovací údaje, takže se do něj už sami nikdy nedostanete. Někteří mohou zajít i tak daleko, že po vás budou chtít údaje k vaší platební kartě a následně vás připraví o velké množství peněz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články