Matematické příklady ze základní školy, které zamotají hlavu i dospělým. Dovedete si s nimi poradit, nebo pokoří i vás?

Matematika je pro mnohé žáky základní školy strašák. Pro některé je to zábava, humanitně založení se zase zoufale snaží zapamatovat si všechny postupy a sekvence.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují ovšem příklady, které motají hlavu nejen žákům, ale i jejich rodičům. Případně dokonce samotným učitelům a dalším lidem, kteří jsou požádáni o správnou odpověď. Mnohé základní matematické zákonitosti se totiž dají velmi snadno zapomenout. Nebo se na ně člověk nesoustředí v zápalu řešení mnohem pokročilejších úloh. Matematika je ovšem komplexní disciplína, kde o správnosti výsledku rozhoduje každý krok.

Zrádnost příkladu se závorkou

Na první pohled jednoduchý příklad vyvolal v řadě rodičovských diskusí značný povyk. Ani samotní školáci, ani jejich rodiče (či kdokoli, kdo se náhodou mihl kolem) se totiž nedokázali shodnout na jedné jasné odpovědi. Přitom nejde o nic moc složitého, jen čísla, znaménka a závorky. Nejsou tu žádná písmena, zlomky ani další náročné prvky. Je ovšem velmi snadné ztratit se v posloupnosti jednotlivých operací. Troufnete si na něj?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslušni matematických pravidel začněte vždycky s operacemi, které jsou ohraničeny závorkou. V tomto případě je tedy nutné nejdříve sčítání: 4 + 4 = 8. Další akce následují zleva doprava. První tedy přijde na řadu dělení: 32 : 4 = 8. Nakonec je potřeba získaná (či výsledná) čísla vynásobit, čímž vyjde najevo odpověď: 8 × 8 = 64. Správné řešení je tedy 64. Dokázalo ovšem zamotat hlavu mnoha lidem, nejspíš včetně některých učitelů.

Vědomí posloupnosti matematických operací

Podle diskusí se studenti ani rodiče neshodli také na řešení tohoto příkladu, důvod je obdobný jako u předchozího. Je velmi důležité si pamatovat právě posloupnost početních operací, která jde v zásadě vždycky od pokročilých po ty základní. V případě přítomnosti více stejných matematických úkonů se postupuje zleva doprava jako při psaní. Jakmile ovšem skrze matematiku stoupáte k pokročilejším rovnicím, je velmi snadné zapomenout právě na tyto základy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V první řadě je potřeba zbavit se násobení: 6 × 12 = 72. Pak už jsou tu jen základní počty, takže postupujeme zleva doprava odečítáním a sčítáním: 6 − 72 + 6 = −66 + 6 = −60. Jak vidíte, odpovědí je tedy záporné číslo. V minulém příkladu byla posloupnost operací obejita pomocí závorek. Ty upřednostňují jakoukoli operaci bez ohledu na její reálné pořadí. Proto se minule začínalo sčítáním, přestože příklad obsahoval operace, které měly normálně přednost.

Lepší soustředění s čistou hlavou

Příklady tohoto typu mohou uvést v omyl prakticky kohokoli. Obecně jsou ale určeny mladým studentům, kteří se s početními operacemi teprve seznamují. Není přitom bez zajímavosti, že děti přijdou na správné řešení častěji než dospělí. Kromě skutečnosti, že se na věc opravdu soustředí, není jejich hlava nejspíš dosud zaplněna mnoha údaji, které je mohou zmást. Tudíž se mohou na problém lépe zaměřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto případě nás neruší žádné závorky, které by míchaly pořadím operací. Musíme si tedy jen zapamatovat posloupnost akcí. Z té plyne, že na prvním místě je násobení, zde konkrétně 1 × 10 = 10. Pak přichází na řadu dělení: 10 : 10 = 1. Zbytek příkladu už je prostým součtem a výsledek této úlohy je tudíž 11. Doufáme, že vám tyto příklady rozproudily myšlení a osvěžily poznatky ze školních lavic. Trénink mozku je užitečný vždycky a všude.

Jak vzpomínáte na školní léta strávená s královnou věd?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články