Pokuta za poslech hudby v autě. V Česku už brzy realita, na kterou doplatí nejeden řidič. Neznalost zákona policii nezajímá. Raději si připravte peněženky.
Řízení motorového vozidla není žádná sranda a řidič na sebe přebírá velkou míru zodpovědnosti. Zodpovědnosti vůči vlastnímu bezpečí, bezpečí svých pasažérů a také bezpečí ostatních účastníků silničního provozu. Z tohoto důvodu musí řidiči dodržovat celou řadu zákonů a nařízení, které snižují nehodovost na silnicích. Mnohé z nich se zaměřují na to, aby řidič po dobu jízdy věnoval výhradní pozornost pouze řízení svého auta a nerozptyloval se například manipulací s mobilním telefonem. V budoucnu se právě proto bude možná pokutovat také poslech hudby.
Pokuta za poslech hudby
S revoluční myšlenkou přišli polští politici, kteří bezpečí účastníků provozu probírali během svého posledního státního jednání. Zástupci opozice vyžadují detailní analýzu nehodovosti od roku 2018, která by měla odhalit, jaké procento dopravních nehod způsobí hlasitý poslech hudby. Polsko tak pomalu, ale jistě, směřuje k zavedení zákona, který bude určovat, jak hlasitou hudbu může řidič za jízdy v autě poslouchat.
Hlasitá hudba řidiče rozptyluje
Podobná regulace by možná byla prospěšnější, než si mnozí chtějí připustit. Poslech hlasité hudby skutečně může řidiče rozptylovat a vést k vážným dopravním nehodám. Především mladí řidiči mají tendenci jezdit rychle a mít puštěnou hudbu na maximum. Řidič v takovém případě nevěnuje plnou pozornost řízení a nechává se pohltit hlasitou hudbou. Mimo jiné přichází o jeden ze smyslů, kterým vnímá své okolí.
Takové jednání je nebezpečné především pro sanitky převážející pacienty. Jen v červenci se v Polsku staly dvě nehody, kdy řidič nedal přednost projíždějící sanitce, protože přes hlasitou hudbu neslyšel její houkání. Obě nehody si vysloužily vážná zranění, jak uvádí web TN.cz.
Společnost takový zákon odmítá
Zavedení takového zákona je v tuto chvíli otázka budoucnosti. Už nyní však dokázala rozpolit společnost na dva tábory. Jedni by podobný zákon uvítali, jiní ho striktně odmítají. Zavedení takového zákona však nebude nijak jednoduché. Politici se nejprve musí shodnout na tom, jaká je únosná hranice hlasitosti při poslechu hudby a jak se bude tento faktor kontrolovat. Kompletní zákaz rádií v autech by taky nebylo řešení, protože poslech hudby může řidiče udržet při smyslech během dlouhé jízdy, takže má také svou pozitivní stránku.