Používáte v autě navigaci? 80 % Čechů to neví, ale hrozí jim za to obrovská pokuta

Tradiční GPS navigace se dnes stala pro řidiče téměř nezbytností. Málokdo však ví, že i tato pomůcka může řidičům způsobit mnoho potíží.

i Zdroj fotografie: Johann H. Addicks / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

GPS pro mnoho řidičů nepostradatelnou pomůckou při cestách. Nejenže vás spolehlivě dovede k cíli, ale také vám pomůže při navigaci v komplexní síti silnic velkých měst s jednosměrkami a různými dopravními omezeními. GPS navigační zařízení se pohybují v různém cenovém rozpětí, které závisí na funkcích a službách, které nabízejí. Jednou z hlavních výhod oproti používání chytrého telefonu je to, že nepotřebují spotřebovávat mobilní data (offline navigace na telefonech není vždy spolehlivá), mají delší výdrž baterie a poskytují lepší příjem dat z navigačních satelitů. 

Málokdo však ví, že i kvůli navigaci může řidič dostat mastnou pokutu. Například v případě, že navigace brání řidičům ve výhledu.

Velkou roli hraje zorné pole

Většina řidičů má svou GPS navigaci na čelním skle, informuje web Autojournal. Právě toto rozhodnutí však může být problémem při policejní kontrole. Cokoliv, co je připevněné na čelním skle, nesmí bránit řidiči ve výhledu z automobilu. Pokud se tedy vaše navigace nachází ve vašem zorném poli, porušujete tím podle policie zákon. To samé platí například i pro špatně umístěnou vůni do auta. 

iZdroj fotografie: SipleDailyUser / Creative Commons / CC BY-SA

Web AutoskloGO zorné pole vysvětluje následovně: „Zorné pole je plocha a v šířce 30 centimetrů mezi volantem a horním poloměrem stírané plochy při pohledu ven z auta.” V případě umístění navigace do zorného pole hrozí řidiči při policejní kontrole pokuta ve výši 2 000 Kč, informuje web TN

V Německu je to ještě horší

U našich sousedů jsou silniční zákony mnohem přísnější. Například co se navigačních aplikací týká, nejen, že je nemohou používat řidiči, ale ani spolujezdci. U nejmenovaného 64letého řidiče zjistili policisté při kontrole, že jeho spolujezdkyně používala na svém telefonu aplikaci, která upozorňovala na radary. Výsledkem byla pokuta ve výši 100 euro. V německu je navíc zakázáno používat i navigační aplikace od firmy Waze, Google nebo Sygic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články