Nastavila si na svém telefonu PIN, přišla kvůli tomu o 250 000 Kč. Kdo udělá stejnou chybu, krutě na to doplatí

Kuriózní případ z Ameriky dokazuje, že nikdo není před podvodníky v bezpečí. Žena pouze zadala PIN do svého telefonu a přišla o peníze. Stát se to může i vám.

PIN i Zdroj fotografie: Priscilla Du Preez artographybyp / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rafinovanost podvodníků někdy skutečně nezná mezí. Poslední dobou se jejich nekalé kousky šíří především online světem. Pozor bychom si na ně však měli dávat i ve světě reálném. Obezřetní byste měli být především, když někde na veřejnosti zadáváte PIN ke své platební kartě nebo při obyčejném odemykání telefonu. Nikdy nevíte, kdo vás pozoruje a následné odcizení karty nebo telefonu tak může mít nedozírné následky.

PIN do telefonu

Zadávání PINu při odemykání telefonu je jednou z nejběžnějších metod zabezpečení. Většina lidí si však neuvědomuje, že se nemusí jednat o tu úplně nejlepší formu zabezpečení. V podstatě lze říct, že žádné zabezpečení není stoprocentní, a proto bychom neměli podléhat falešnému pocitu bezpečí a měli bychom být neustále na pozoru. Přesvědčila se o tom i jedna američanka, kterou obyčejný PIN zadaný při odemykání telefonu připravil o bezmála 250 tisíc korun.

majitelé iphonů
iZdroj fotografie: Web Donut / Creative Commons / CC BY-SA

Přišla o telefon i peníze

Žena při odemykání telefonu zadala svůj PIN. Byla tou dobou v baru a vůbec si neuvědomila, že jí při zadávání PINu bedlivě pozoruje neznámý zločinec. Když pak žena z baru odcházela, zločinec jí telefon ukradl. Žena se pak marně snažila svůj telefon vypátrat pomocí funkce Find My iPhone a zablokovat přístup ke svému Apple ID.

Jelikož pachatel však okoukal její přístupový PIN, během několika okamžiků se jí do mobilu i účtu naboural, změnil hesla a zablokoval tak ženě přístup. Navíc se byl schopný dostat i k bankovnímu účtu poškozené, ze kterého následně odcizil okolo 10 tisíc dolarů, což je v přepočtu téměř 250 tisíc korun.

9 z 10 Čechů dělá při výběru z bankomatu tuto chybu: Během 30 sekund kvůli tomu mohou přijít o 20 000 Kč

Nikdo není v bezpečí

Tento případ jen dokazuje, že nikdo není před podvodníky v bezpečí. Podobný případ je sice spíše rarita, ale to neznamená, že se nemůže stát i vám. Pokud tedy musíte zadat PIN ke svému telefonu na veřejném místě, dbejte na vlastní diskrétnost. To samé platí i při zadávání PINu k platební kartě, například při výběru hotovosti z bankomatu nebo placení v obchodě.

Vždycky se snažte ty čtyři lehce zapamatovatelná čísla zadávat skrytě pro případ, že by vás někdo sledoval. Odcizení telefonu nebo platební karty je samo o sobě nepříjemné, ale odcizení těchto věcí i s PINem může být naprosto fatální.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články