Máte na svém domě komín? Ani nemrknete a zaplatíte kvůli tomu pokutu 50 000 Kč

Pokud váš komín vypouští černý kouř, můžete dostat pokutu až 50 tisíc korun. Nová vyhláška si posvítí na každého, kdo topí škodlivými palivy. Na co si dát pozor?

komín i Zdroj fotografie: Eric Jones / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Topení tuhými palivy stále zůstává oblíbeným způsobem vytápění domova. Na rozdíl od topení plynem či elektrikou je topení tuhými palivy stále i tou nejlevnější variantou. Nová vyhláška by si však mohla posvítit na každý dům a každý komín. Za znečištění ovzduší hrozí vysoké pokuty.

Přísné emisní normy

Ochrana životního prostředí je ožehavé téma, kterému se už asi nikdy nevyhneme. I ten největší skeptik si musí přiznat, že se klima planety proměňuje a je jen na nás, jak moc budeme nadále škodit. Touto otázkou se zabývají i nadnárodní sdružení a oragnizace, které apelují na jednotlivé státy a zavádějí různé regulace. Jedna z posledních vymýtí z našich domácností kotle první a druhé emisní třídy. Za používání těchto kotlů bude od září tohoto roku hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

Topení tuhými palivy

Stejná pokuta vás čeká i za spalování nevhodných paliv. Každý komín, ze kterého bude vycházet načernalý kouř, se nevyhne přísnémů porovnání podle Ringelmannovy stupnice. Tato stupnice slouží k určení škodlivosti kouře podle jeho barvy. Úřednící můžou takovou kontrolu provést z vlastní iniciativy či na základě udání.

komín
iZdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA

Už nyní musí některé městské a obecní úřady řešit podobné podněty svých obyvatel. Stále jsou totiž lidé, kteří se nebojí spalovat vlhké dřevo nebo dokonce odpadky, včetně plastů. Právě plasty však produkují toxický kouř, který následně škodí našemu ovzduší. Dýchání takových toxinů může vést ke zvýšenému riziku různých závažných onemocnění, včetně rakoviny.

Čistý komín, zdravé spalování

Pokud vám není osud naší planety úplně lhostejný, ale zároveň nechcete v zimě zmrznout, možná vám pomůžou následující rady, jak topit zodpovědně. Základem je zařízení, čili kotel, ve kterém topíte. S využítím kotlíkové dotace může na moderní kotel, se kterým se lépe regulují emisní plyny, dosáhnout téměř každý. Ani moderní kotel však nezaručí úspěch, pokud do něj budete dávat nekvalitní palivo. Nejlepší variantou jsou dřevěné pelety. Pokud chcete topit dřevem, dbejte na to, aby bylo řádně vysušené. Dřevo na topení by tak mělo „odpočívat“ alespoň dva roky, než skončí v kotli.

V neposlední řadě je důležitá i obsluha a údržba. Přikládat byste měli s rozvahou a s ohledem na stáří kotle. Do starších kotlů by se mělo přikládat méně a častěji. Oheň neduste. Kotel i komín pravidelně čistěte a zajišťujte jejich pravidelný servis. Ulehčíte tak našemu ovzduší i vlastní peněžence.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články