7 možností, jak si usnadnit vytápění dřevem

Chcete si zajistit teplo v domě za rozumnou cenu? Topení dřevem je osvědčený a oblíbený způsob. Tradiční palivo v kombinaci s moderním kotlem nabízí řadu příležitostí, jak si vytápění a přikládání maximálně zpříjemnit.

                   

Dřevem lze vytápět téměř jakoukoliv stavbu, která má funkční komín – chatu, chalupu i rodinný dům. Majitelé můžou vybírat z lokálních topidel i centrálně zapojených kotlů, jež tvoří součást topné soustavy s radiátory nebo podlahovým topením. 

Krbové vložky a kamna najdeme hlavně na chatách či chalupách a v posledních letech se hojně používají i v novostavbách. Praskání dřeva spoluvytváří příjemnou atmosféru a navíc zde dříví slouží jako doplňkový zdroj vytápění.

S kotlem na dřevo se nespálíte

Pokud má být dřevo hlavním zdrojem pro vytápění rodinného domu nebo větší stavby, je ideálním řešením pořízení kotle. Dřívější prohořívací kotle na dřevo nahradila efektivnější zplynovací technologie. Zplynovací kotel využívá odtahový ventilátor, který příspívá k cirkulaci vzduchu. Otáčky ventilátoru pak zjednodušují roztápění a zefektivňují spalování.

Přestože se vytápění dřevem neobejde bez přikládání a přípravy paliva, těmto sedm tipů umí práci výrazně zpříjemnit.

1. Zvolte kotel s vysokou účinností

Při koupi nového kotle se vyplatí zkontrolovat jeho účinnost. Uvádí se v procentech a vyjadřuje, jak efektivně kotel pracuje s energií paliva a zda při spalování nedochází ke zbytečně vysokým ztrátám. V ideálním případě mají býtztráty minimální. Pokud účinnost kotle na dřevo přesahuje například 90 procent, spotřebuje méně paliva a šetří náklady na topení.

2. Rozlišujte druh dřeva

Často se říká, že nejlepší na topení je tvrdé dřevo. Neplatí to ale vždycky. Pro vytápění můžete s úspěchem využívat i měkké dříví, které bývá levnější – důležité je vybrat vhodnou chvíli a použití. Měkké dřevo je ideální, když děláte třísky, rozděláváte oheň a potřebujete teplo rychle. Na druhou stranu tvrdé dřevo poskytuje stabilnější a pomalejší hoření po dlouhé hodiny, takže vyžaduje méně časté přikládání.

i

3. Pozor na vlhkost dřeva

Bez debat platí, že je nezbytné spalovat pouze suché dřevo. Čerstvě pokácený strom obsahuje až 90 procent vody a k tomu, aby vlhkost klesla na požadovaných dvacet procent, potřebuje až dva roky vysychání. Používání vlhkého dřeva škodí kotli, spalinové cestě i životnímu prostředí. Nedokonale suchá polena mají navíc sníženou výhřevnost.

4. Využijte maximální velikost polen

Štípání a sekání dřeva zabírá čas a kratší polínka rychleji shoří. Proto se vyplatí zkontrolovat, jak velká polena můžete do svého kotle vkládat. Důležitá je stanovená délka polen i objem násypné šachty. Čím víc paliva se vejde na jedno naložení, tím déle vydrží oheň hořet. S více než půlmetrovými poleny si poradí například kotel H4EKO-D MAX od OPOP, který má i nadstandardně prostornou přikládací šachtu.

i

5. Přidejte akumulační nádrž

Aby měl kotel na dřevo optimální provoz, je vhodné pořídittaké akumulační nádrž. Připojí se k topné soustavě a pojme nadbytečnou ohřátou vodu.Izolační vrstva nádoby pak dokáže uchovat vodu teplou pro pozdější využití, což pomůže překlenout i celý den bez přikládání. Dochází tak nejen k úspoře paliva, ale i k výhodnějšímu fungování kotle.

6. Vyčkejte na signál pro přiložení

Kdy do kotle přiložit novou dávku paliva? Správnou chvíli umí spolehlivě připomenout signalizace dohořívajícího paliva.Náš kotel H4EKO-D se sám přihlásí o dřevo. Jednoduše se na displeji zobrazí oznámení. Když kotel připojíte k domácí Wi-Fi síti, pípne vám notifikace také do telefonu,“ upřesňuje Ing. Roman Boczek, jak funguje signalizace u kotlů české firmy OPOP.

7. Přikládejte bez obav z kouře

Promyšlená konstrukce kotlů značky OPOP umí zabránit úniku kouře do místnosti. Kotle na dřevo jsou totiž vybavené odsávací klapkou, kterápřed otevřením dvířek odsaje kouř do komína. Po několika vteřinách lze kotel bezpečně otevřít a přikládání probíhá příjemněji.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články