Mince ze specifických let nyní vynáší tisíce. Stačí, aby byly vyraženy ve specifickém roce, pak se dají prodat za spoustu peněz. Zkontrolujte, zda je doma nemáte taky.
Desetník, dvacetník a padesátník. Řeč není o letech členů vaší rodiny, nýbrž o haléřích. Drobné hliníkové mince, kterých jsme před dvaceti lety mívali plné peněženky a které dnes už figurují pouze jako imaginární číslo za čárkou u všech cen, které při platbě zaokrouhlí částku směrem nahoru. Málokoho by napadlo, že samotné mince mohou mít dneska docela velkou hodnotu.
Nový stát, nové mince
Když se na konci roku 1992 rozpadla Československá republika, čekalo dva nově vzniklé státy mnoho výzev. Jednou z nich bylo i zavedení nové měny. Návrhy mincí, které se následně staly součástí české koruny, přitom pocházely ze soutěže, která byla původně vypsána pro novou československou měnu. V Česku jsme ještě navíc museli rozhodnout, kde budeme nové mince razit. Československé mince se do té doby razily v Kremnici na Slovensku, která byla nyní plně zaměstnána ražbou mincí pro nový Slovenský stát.
Haléře dlouho nevydržely
Haléře byly v oběhu necelých deset let, když se začaly plošně stahovat a rušit. Česka národní banka totiž zjistila, že tyto mince ve skutečnosti vůbec neobíhají. Jen si zkuste sami vzpomenout, kdy jste něco platili v haléřích. Většinou to spíš byly ty drobné, které vám vydávala paní prodavačka do zaokrouhlené částky, kterou jste platili. V každé domácnosti byly minimálně dva hrnečky plné desetníků, dvacetníků a padesátníků, se kterými si nakonec hrály pouze děti.
Desetníky a dvacetníky se začaly z oběhu stahovat v roce 2003. Padesátníky s námi zůstaly o pět let déle. V obou případech vyhlásila Česká národní banka plošné stahování hliníkových mincí. Podle dostupných údajů se však většina haléřů nikdy do banky nevrátila. Někde v domácnostech se tak stále ukrývá zhruba tisíc tun nevráceného hliníku.
Zkontrolujte si rok ražby
Není tedy nic zvláštního na tom, že se haléře staly žádanými mezi sběrateli, kteří jejich hodnotu určují podle roku jejich ražby. Například u dvacetníků se v průběhu let proměnilo otočení typického sedmiúhelníku, které může výrazně ovlivňovat jejich sběratelskou hodnotu. Nejvzácnější jsou však dvacetníky s chybně vyraženým sedmiúhelníkem, kterých se do oběhu dostalo pouze omezené množství. Pokud takové mince najdete u sebe doma, můžete za ně dostat hned několik stovek korun.