Nemáte v peněžence vzácné mince a bankovky? Pokud mají chybnou ražbu, mají hodnotu desítek tisíc korun

Tyto mince měl v peněžence úplně každý, dnes mají hodnotu desítek tisíc korun. Jejich hodnotu určuje chybná ražba a počet kusů v oběhu. Možná je doma máte i vy.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Hodnotu některých mincí a bankovek neurčuje částka, která je na nich uvedená, ale několik vedlejších faktorů. Odborní sběratelé například berou v potaz stáří mince, její celkový stav, vzácnost nebo spojitost s historickou událostí. Vzácné mince a bankovky jsou také ty, které byly vyraženy nebo vytisknuty s nějakou vadou. Cena těchto kusů může dalece přesahovat jejich nominální hodnotu a i „obyčejná“ desetikoruna může mít hodnotu desítek tisíc korun.

Mince, které mají hodnotu desítek tisíc korun

Mezi nejvzácnější mince patří například desetikoruna z roku 1993, která byla vyražena v mincovně v Hamburku ještě před zřízením České mincovny v Jablonci. Tato desetikoruna se vyznačuje neobvyklým „malým kč“ a mezi sběrateli má hodnotu desítek tisíc korun.

Vzácné mince se však dají najít i mezi desetikorunami z roku 2000. Na výročí milénia vyrazila Česká mincovna několik mincí se znakem orloje, který má symbolizovat právě nové milénium. Mnohem vzácnější však je mince s ražbou brněnského Petrova, kterých se vyrazilo jen pár tisíc kusů. I v tomto případě můžete od vášnivého sběratele za jednu desetikorunu dostat několik tisíc korun.

hodnotu desítek tisíc, bankovka 200 Kč
iZdroj fotografie: Вики-Илья-2107 / Creative Commons / CC BY-SA
Největší cenu má dvousetkoruna s chybotiskem, které se říká „Zairovka“.

Rok ražby rozhoduje o ceně

Svou hodnotu však mohou mít i mince či bankovky, které se nepojí s žádnou historickou událostí a ani nenesou žádnou vadu ražby či tisku. Často rozhoduje pouhý rok ražby. V některých letech totiž byly určité mince vyraženy v mnohem menším nákladu, a proto jsou pro sběratele vzácnější.

V jiných letech se razily mince pouze do sbírek a nebyly primárně určeny pro běžný oběh. Konkrétně se jedná o padesátikoruny z let 1994 až 2004, jejichž cena se může pohybovat od 500 korun až po 3 tisíce korun za kus. Vzácné však mohou být i obyčejné dvacetikoruny z roku 2010, které se vykupují i za 2 tisíce korun za kus.

vrácení přeplatku

Kdo má v peněžence tento typ stokorunové bankovky, dostane za ni klidně i 100 000 Kč. Kdysi ji měl doma každý

Vzácné bankovky s vadou i bez

Stejný princip pak funguje i u papírových bankovek. Všeobecně nejvzácnější je dvoustovka s chybotiskem z roku 1993. Tu však v oběhu už nejspíš nenajdete, protože všechny bankovky s úzkým kovovým proužkem byly staženy z oběhu Českou národní bankou. Ve sběratelských kruzích se však cení i na první pohled obyčejné bankovky podle toho, v jaké sérii vznikly. Mezi vzácné mince a bankovky patří i pětistovka ze série I, která má hodnotu desítek tisíc korun. Nejvyhledávanější je potom dvoutisícikoruna ze série E, která se cení až na 40 tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články