Máte doma tento starý spotřebič? Pokud se ho do 1. září nezbavíte, hrozí vám vysoká pokuta

Každému, kdo má doma starý spotřebič, hrozí letos obrovská pokuta. Kdo ho do 1. září nevyhodí, brzy bude platit majlant. Úředníci budou v tomto ohledu nekompromisní.

emisní třída i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tento starý spotřebič v Česku stále využívá více než sto tisíc domácností, které od 1. září čekají vysoké pokuty, pokud se ho včas nezbaví. Ano, řeč je o plynových kotlích první a druhé emisní třídy. V září letošního roku začne nekompromisně platit nový zákon o plynových kotlích, který tyto starší kousky zakazuje vlastnit a používat. Kdo neuposlechne, tomu hrozí pokuta ve výši 50 tisíc korun.

Tento starý spotřebič okamžitě vyměňte

Plynové kotle jsou stále hojně využívány k vytápění českých domácností. Pro mnoho lidí představují ekonomicky nejdostupnější možnost, jak svůj domov vytápět a ohřívat vodu. Plynové kotle, stejně jako všechny ostatní spotřebiče, však poměrně rychle stárnou, alespoň co se týče moderních ekologických požadavků.

poslala jednu SMS
Každý Čech teď může získat 180 tisíc: Kdo má doma starý spotřebič, může si o ně zažádat
starý spotřebič
iZdroj fotografie: Depositephotos
Češi musí řešit okamžitou modernizaci svého vytápění.

Kotle první a druhé emisní třídy už jednoduše nesplňují přísné emisní normy, které na území České republiky a celé Evropy platí. Nejpozději do 1. září 2024 tak musí všechny české domácnosti přejít na modernější verze plynových kotlů nebo kompletně změnit způsob vytápění. Občané mohou starý spotřebič nahradit například biomasou, kamny, krby, tepelnými čerpadly nebo solárními kolektory.

Úředníci budou rozdávat vysoké pokuty

Pokud některé domácnosti starý spotřebič do určeného termínu nevymění, čeká je nepříjemné pořízení s úřady. Za používání kotlů první a druhé emisní třídy po 1. září 2024 hrozí pokuta ve výši 50 tisíc, která bude úřady nekompromisně vymáhána. Úřady se přitom zaměří na domácnosti, se kterými nebude v tomhle ohledu rozumná řeč. V sázce je budoucnost naší planety a snižování emisí je jeden z ekologických závazků, ke kterým se celá Evropská unie jednohlasně zavázala.

emisní třída
Chystáte se topit? Možná byste si to měli rozmyslet, může za to padnout pokuta 50 000 Kč
spotřebič
iZdroj fotografie: Depositephotos
Kdo nevymění svůj plynový kotel, ten zaplatí vysokou pokutu.

Využijte státní dotace

Zákaz plynových kotlů první a druhé emisní třídy se však ve společnosti nesetkal s přílišným pochopením. V Česku je stále na 200 tisíc domácností, které tento starý spotřebič dále vlastní a používají. Mnozí z nich přitom nechtějí o výměně ani slyšet nebo si ji nemohou finančně dovolit. V tomto ohledu však vychází česká vláda vstříc a nabízí na výměnu kotlů výhodné dotace.

Dotace může pokrýt až 50 % nákladů na pořízení nového topného spotřebiče. V případě sociálně slabších domácností může dotace pokrýt dokonce až 95 % nákladů. Je však nutné o tuto dotaci zažádat nejpozději do konce srpna. Více informací naleznete na stránkách Státního fondu životního prostředí České republiky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články