Chystáte se topit? Možná byste si to měli rozmyslet, může za to padnout pokuta 50 000 Kč

Emisní třída od září rozhodne, zda můžete dál používat svůj starý kotel. Pokud nebude splňovat přísné požadavky, hrozí vysoká pokuta. Raději si to rychle zkontrolujte.

emisní třída i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Topná sezóna právě skončila a další začne až za půl roku. Přesto by se někteří lidé měli zamyslet nad tím, čím budou na podzim a v zimě topit. O tom, zda můžete nadále topit ve stejném kotli jako doposud, totiž rozhodne jeho emisní třída. Pokud nebude váš kotel splňovat nařízení nového zákona, můžete za jeho používání dostat pokutu ve výši až 50 tisíc korun.

Emisní třída kotle

Nový zákon vejde v platnost už letos v září. Podle jeho znění už nebude nadále možné používat kotle, jejichž emisní třída spadá do I. a II. kategorie. Za používání těchto kotlů bude hrozit pokuta ve výši 50 tisíc korun a může být udělena i opakovaně. Pokud takový kotel vlastníte, měli byste včas řešit jeho výměnu.

O zavedení tohoto zákona se přitom mluví už od roku 2022, kdy měl původně vejít v platnost. Ke zdržení došlo kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině, kdy nebylo v prvních chvílích jasné, jak to bude s dodávkami plynu a dalších surovin. Proto se uzákonění nového nařízení o dva roky odložilo. Lidé tak získali více času na to, aby se poohlédli po náhradě za svůj stávající kotel.

iZdroj fotografie: Detlev Hoffmann / Creative Commons / CC BY-SA

Neodstatek kotlů

Obavy o dodávky plynu však nebyly jediným důvodem, proč došlo k odložení nového zákona. Na trhu nebylo dostatek společností ani kotlů, aby pokryly poptávku všech výměn. Odborníci navíc počítali kvůli konfliktu na Ukrajině se zhoršením celé situace. V ohrožení byly dodávky železa a oceli a také železné rudy a uhlí z Ukrajiny. Letos už se však výměně kotlů nikdo nevyhne. Rozhodující přitom není jejich funkčnost, ale emisní třída, která musí splňovat přísné požadavky na ekologii.

Zapomeňte na emise oxidu uhličitého. Metan je další skleníkový plyn, který si už lidstvo nemůže dovolit ignorovat

Důležitá ekologie

Emisní třída kotlů určuje jejich emisní a ekologickou zátěž pro životní prostředí. Čím vyšší třída, tím méně škodlivin unikne do ovzduší. Emisní třída I. a II. kategorie tak už nadále nesplňuje ekologické požadavky. Nutnost výměny starých kotlů navíc vyplývá ze zákona o ochraně ovzduší, který vešel v platnost v roce 2012. Obecně je však potřeba dbát na snižovaní škodlivých emisí v ovzduší, které mají negativní dopad jak na celkový ekosystém planety, tak i na zdraví všech lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články