Bitva o Donbas bude pro Ukrajinu náročnou zkouškou. Proč budou boje v této oblasti velmi rozdílné od předchozích střetů?

Optimismus západu ohledně bitvy o Donbas neznamená nutně výhru. Opatrné posouzení pozemní situace totiž na lehkosti moc nepřidává.

i Zdroj fotografie: Peer Gynt / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čím déle Kyjev a jeho zahraniční podpora vydrží v údržbě víry, že Ukrajina může u Donbasu zvítězit a nakonec vyhrát i válku, tím horší bude případná neschopnost Rusy porazit. Je nicméně nutno poznamenat, že tato výzva není pro Kyjev nemožná, je však mimořádně obtížná. Možná ukrajinské jednotky a civilní obránci způsobí Rusku ztráty, po kterých se po dostatečné době ruské jednotky z oblasti samy stáhnou.

Odhodlání, rychlost a rizika

Ukrajina musí ovšem pochopit dvě základní věci. Aby byla tato strategie úspěšná, budou boje trvat rok i déle a vyžádají si na ukrajinské straně desítky tisíc životů. A existuje mnohem větší šance, že u Donbasu Ukrajinci prohrají a budou se muset území vzdát. Dle pozorování však chce Putin získat vítězství rychle, armáda nedostala nové vybavení a postupuje stejně jako v předchozích střetech.

Proč ale Ukrajina vyhrála první fázi? Když se Rusko 24. února rozhodlo zaútočit, zvolili velitelé pro přemožení vedení země psychologickou strategii a zaútočili ze 4 různých směrů. Chtěli zahltit obranu, zajmout prezidenta a nasadit vlastní loutkovou vládu. První výsadek selhal už na letišti a podle podrobností šlo o minuty, vše mohlo být jinak. Na straně Ruska se jednalo o obrovský hazard, který se následně brutálně nevyplatil.

Zuřivost, která zaskočila celý svět

Nejen, že se Zelenskyj a jeho lidé odmítli vzdát, ale on sám zůstal v Kyjevě a jeho jednotky bojovaly s obrovskou zuřivostí. To šokovalo jak Rusko, tak zbytek světa, který odhadoval, že Ukrajina padne během několika dní. Hlavním důvodem ruského krachu bylo přílišné rozptýlení sil. Ty měly zásoby jen na pár dní, mizerně komunikovaly a neočekávaly žádný odpor. Ukrajinci je měli vítat květinami jako osvoboditele, místo toho po nich stříleli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po obrovských ztrátách na jednotkách i výbavě na předměstí Kyjeva se Rusko pokusilo o získání výhod z dalších úhlů. To se nikdy nepovedlo, protože i další směry byly těžce bráněny. Po měsíci bojů bylo jasné, že Putinův původní plán naprosto selhal. Stál tedy před dilematem. Nechat jednotky na místě a zkusit je posílit pro nový útok na hlavní město, nebo se soustředit na Donbas. To by znamenalo vzdát se veškerého zatím zabraného území.

Proč druhá fáze nahrává Rusku?

V dekádě před otevřením válečného konfliktu se Rusko snažilo investovat značné prostředky do reorganizace a reformy armády. Ačkoli se nemohla nikdy vyrovnat technické evoluci jednotek USA, mohlo zde Rusko i tak dosáhnout solidního pokroku. Krom toho věnovalo také slušný čas tréninku vlastních jednotek. Klíčovým cílem bylo naučit se bojovat v malých jednotkách, vylepšit vzájemnou kooperaci a koordinovat akce na nejvyšších patrech velení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během únorových operací byly ruské jednotky příliš roztaženy a zásobovací linie byly velmi dlouhé a zranitelné. U Donbasu je situace prakticky opačná, jednotky jsou zde koncentrovány a zásobování je „za rohem“. Všechno jde navíc prakticky přímo z Ruska, tedy skrze přátelskou oblast. V Kyjevě navíc nebyly jednotky zvyklé bojovat ve městě, zatímco obránci znali perfektně terén a přesně tento typ partyzánských bojů jim výborně sedl.

Co v druhé fázi znevýhodňuje Ukrajinu?

Ukrajina logicky z tohoto nastavení nevychází zdaleka tak dobře, jako tomu bylo v Kyjevě. V Donbasu nebudou vysoké budovy, ze kterých lze pálit na cíle dole, a bude také velmi obtížné ruské jednotky zaskočit. Rusko nadále přidává těžkou techniku, útočné vrtulníky, drony a rakety. Zatímco se jim nedostává jednotek (mnoho vojáků se odmítá na Ukrajinu vrátit), mají dost těžké techniky, která naopak Ukrajině bolestně chybí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ukrajinské jednotky mají sice 8 let bojových zkušeností z Donbasu, jednalo se však o čistě statickou zákopovou válku s občasnými střety vojenské techniky nebo sniperů. Nemají tedy zkušenosti s boji, jež budou vedeny hlavně těžkým dělostřelectvem, které se blíží. Ukrajina podle zpráv mobilizovala obrovské množství rezerv a mají mnoho cizích bojovníků, již zareagovali na výzvu ukrajinského prezidenta. Otázkou je ovšem jejich hodnota.

Jak se může Donbas vyvinout?

Ukrajinské jednotky dosud předvedly výkon daleko za hranicemi toho, co od nich kdokoli očekával. Ukázaly odvahu, houževnatost a kreativitu, jaká se ve válce obecně vidí jen málokdy. Stačilo to na ochranu hlavního města, ale není to dost na vítězství ve válce. Rusové se budou snažit o rozdělení a izolaci ukrajinských jednotek, aby si nemohly navzájem pomoci a nedokázaly uniknout. Pokud obklíčí 40 000 jednotek, postupně je utlučou.

Poslední informace ukazují ovšem několik možných problémů na ruské straně. Vojáci, kteří se vrátili do Ruska, odmítají návrat na Ukrajinu. Morálka mnoha jednotek je prakticky na dně, ničí vlastní vybavení a vzdávají se. Putin sice jmenoval nového velitele celé invaze, ten bude ovšem velet nezkušeným odvedencům bez řádných zkušeností. A pokud nebudou ruské jednotky schopny spolupracovat, mohou pohořet i na mnohem menším území a s technikou.

Jaký je váš odhad budoucího vývoje konfliktu?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články