Vizuální puzzle test: Spatří vaše oči odlišného ptáka za 10 sekund? Pokud ano, fungují dle norem

Ptáci se svou dovedností létat odjakživa lidi fascinovali. V této hádance máte za úkol najít jednoho odlišného ptáka v hejnu.

Test ptáci náhled i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

S ptáky se pojí mnoho zajímavostí. Například to, že jde o nejbližší žijící potomky dinosaurů, konkrétně tedy Tyranosaura rexe. A jeho skutečně nejbližším příbuzným je slepice. Ano, ten běžný pták, který běhá po dvorku nebo ho máte na talíři. Až třetina lidí, kteří chovají doma nějaké opeřence, jim při odchodu z domu pouští rádio nebo televizi. Má tak vznikat zvuková kulisa, díky které se zvíře v nepřítomnosti pána necítí tak samo.

Ochlazování, pocení a teplota

Ptačí oko nepůsobí na první pohled nijak masivně. V porovnání s tím naším je však doslova obrovské. Oči ptáků totiž zabírají až polovinu objemu jejich hlavy, u lidského je to jen asi 5 %. Pokud bychom to měli adekvátně srovnat, musely by naše oči mít velikost asi tak baseballového míčku. Jedni z nejzajímavějších ptáků světa jsou sovy. A nejen detailem, že mají jedno ucho výš než druhé. Teď ale zkuste najít v tomto hejnu jednoho odlišného opeřence.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Zajímavější je skutečnost, že sovy očima nemohou hýbat. Příroda jim to však vynahradila možností otáčet hlavu až o 360 stupňů, tedy plně kolem dokola. Tělesná teplota ptáků je asi o 7 nebo 8 stupňů Celsia vyšší než průměrná teplota lidského organismu. Právě proto slouží až tři čtvrtiny jimi vdechovaného vzduchu k ochlazování. Na rozdíl od lidí se totiž ptáci neumí potit. Koně zase neumí zvracet, u každého zvířete se asi najde nějaká neschopnost.

Obrázek černých a bílých flíčků mate celý internet. Ti nejlepší na něm bez bližšího zkoumání vidí zvíře

Jedovatý pták a jedno přirovnání

Existují dokonce i jedovatí ptáci, jedním z mála je pištec černohlavý žijící na Nové Guinei. Má černě, oranžově a hnědě zbarvené peří. V něm a v kůži je však obsažen jed batrachotoxin, který při kontaktu působí člověku výrazné pálení kůže. Pištec ho však neprodukuje vlastními silami, ale získává ho z potravy. Konkrétně jsou zdrojem brouci z rodu bradavičnatých. Alespoň tedy víte, že na něj nemáte sahat. A jestli jste v nesnázích, tady je řešení rébusu.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Existuje úsloví, že „jí jako vrabec“. Poukazuje na to, že někdo jí jen málo. Původní význam je však jinde, protože někteří ptáci spořádají i dvojnásobek své váhy. Pokud jste si s odlišností v ptačím hejně poradili, jste velmi všímaví. Jestli vám drobný detail v podobě šedého oka unikl, zkuste svou pozornost trénovat pomocí dalších hádanek.

Jak jste si s ptáky poradili?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články