Sílu wifi ovlivňuje to, kde je umístěn router. Ubírá mu mikrovlnka, televize nebo třeba i pračka

Správná funkce routeru je nezbytná pro dostatečné šíření jeho signálu. Stačí chyba v konfiguraci nebo blízkost jiného zařízení. To pak snadno omezí jeho dosah.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Wifi sítě jsou obecně velmi citlivé na jakékoli rušení. Je to zkrátka daň za princip, na kterém fungují. Existuje hned několik zařízení, jejichž přítomnost se na kvalitě a rychlosti signálu velmi podepisuje. Můžete se tak setkat se slabším pokrytím, nebo rovnou generováním nepřetržitých výpadků. Výsledek je ovšem totožný – nemůžete se připojit, případně velmi nestabilně. Co tedy od routerů vaší domácí sítě držet opravdu co nejdále?

Mikrovlnná trouba

Spotřebič s asi nejsilnějším vlivem, protože používá stejné pásmo jako routery, tedy 2,4 GHz (ty ovšem mohou být i 5 GHz). Pro tyto případy je dobré oddálit router od všech aparátů, které se k němu mohou připojit. V blízkosti trouby tak například nepoužívejte telefon připojený na wifi. Až budete routeru fyzicky blízko, signál vám pravděpodobně zeslábne.

Televize

Rozhodně není dobrý nápad dávat router někam k televizi. Velmi snadno způsobíte rušení signálu a komplikace při připojení jiných zařízení. Na druhé straně budete mít nejspíš potíže i se samotnou televizí, hlavně s kvalitou obrazu. Tohle se dá aplikovat i na další přístroje, třeba bezdrátové video, které wifi také vyžaduje. Jakmile bude v blízkosti, snadno nastane konflikt.

iZdroj fotografie: Pixabay

Slevové nebo platební karty, klíčenky

Karty vybavené čipem v blízkosti routeru nijak neutrpí. Slevové karty se však vlivem signálu mohou stát rychle nepoužitelnými. Tak pozor, ať pak v obchodě nejste překvapeni. Klíčenka k vašemu vozu může mít potíže s kontinuální funkcí, bude tedy vysílat přerušovaně. Jeho signál je náročné blokovat, umí však demagnetizovat karty s magnetickým proužkem. 

Blokování zdmi

Dost možná jste se setkali se situací, kdy byl signál citelně slabší v odlehlých koutech bytu nebo domu. Jeho šíření ovlivňují zdi, tudíž vysílá velmi špatně z různých zákoutí a výklenků, kde ho stěny svírají.

Radiátory a potrubí

Obojí je potřeba zmínit proto, že jde o nedílnou součást bytu a nedá se s ní pohnout. Vliv mají také ledničky nebo pračky, hlavně kvůli potrubí. Pak je rozdíl podle toho, co se v těchto trubkách nachází. Přítomnost vody má totiž na kvalitu signálu značný vliv, takže můžete mít potíže s připojením na větší vzdálenosti. Zkrátka čím více vody, tím horší fungování wifi už z její povahy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Elektronika obecně

Pravdou je, že routeru mohou v jeho práci do nějaké míry vadit prakticky veškerá ostatní zařízení, která máte doma. Kromě samotného rušení signálu, případně rušení zařízení routerem, se lze setkat i s přehřátím. Dejte ho tedy do „klidného“ a otevřeného prostoru, například na půdu.

Nikdy také nic nepokládejte na router nebo vedle něj, pokud to nesouvisí s jeho samotným zařízením. Přidané zdroje tepla mohou nejen rušit samotný signál, ale také postupně poškodit konektory a kabely.

Kde jste doma vychytali nejlepší místo pro router?

Zdroj: Plus
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články