Majitelé Android telefonů jsou v ohrožení: Jejich mobily napadl bankovní virus, který krade peníze

Majitelé Android telefonů jsou v ohrožení. V mobilech se hromadně šíří bankovní virus, který krade peníze. Šíří se prostřednictvím oblíbených mobilních her.

mince a bankovky i Zdroj fotografie: Erictorres-2002 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Majitelé Android telefonů neustále čelí potenciálnímu bezpečnostnímu riziku. Kyberzločinci se se svými útoky často zaměřují právě na zařízení s operačním systémem Android, jehož zabezpečení dokáží snadněji obejít. Většina virů a nebezpečných kódů se tak do zařízení dostane pomocí falešných her nebo aplikací. Mnohdy se přitom jedná o závažné viry, které dokáží získat přístup k bankovnímu účtu oběti a odcizit všechny peníze.

Největší hrozby Android telefonů

Nejčastějším virem, který se dostane do Android telefonů, je adware Andreed. Tento virus sám o sobě nepředstavuje příliš závažné bezpečnostní riziko, ale uživateli dokáže i tak značně znepříjemnit život. Napadené zařízení zahltí velkým množstvím nevyžádané reklamy. Tím zařízení značně zpomalí a přetíží jeho systém. Mimoto se mohou mezi nevyžádanou reklamou skrývat další hrozby v podobě různých podvodných portálů, které následně vedou ke ztrátě osobních údajů.

Mnohem nebezpečnější je pak druhý nejrozšířenější vir s názvem Cerberus. Mezi jeho nebezpečné přednosti patří funkce, která dokáže odečítat přihlašovací údaje k bankovním účtům a kopírovat SMS kódy z dvoufaktorového ověření. Tyto získané údaje následně zasílá kyberzločincům, kteří tak jednoduše získají přístup k financím oběti a mohou bez jejího vědomí provádět a potvrzovat odchozí platby.

Android telefonů
iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA
Viry se do Android telefonů šíří pomocí falešných her.

Pozor na falešné hry

Oba tyto viry se do Android telefonů šíří především díky falešným hrám. Jedná se o herní aplikace, které si uživatel nestáhne z oficiálního obchodu Google Play, ale z phishingových odkazů nebo neověřených stránek. Bezpečnostní experti detekovali virus Andreed například ve hrách Power Girls – Fantastic Heroes, Car Factory Simulator a Interstellar Pilot 2, jak uvádí web Novinky.cz. Bankovní vir Cerberus byl naopak objeven ve falešné verzi hry Fast Car Driving – Street City.

Největší hrozby pro Windows

Kromě Android telefonů jsou v ohrožení také počítače s operačním systémem Windows. Zde se nebezpečné viry šíří především pomocí e-mailových příloh. Nejrozšířenějším škodlivým kódem pro Windows je takzvaný Agent Tesla. Jedná se o spyware, který stahuje uložená hesla z prohlížečů a přeposílá je kyberzločincům. Ti tyto citlivé údaje následně využívají pro další kybernetické zločiny, jako je blokování účtů, vydírání obětí a přeprodávání hesel jiným podvodníkům.

biometrické ověření

Majitelé Android telefonů jsou v ohrožení. Letos přichází hromadně o svá hesla a přístupy k účtům, hrozí to spoustě lidí

Další nebezpečí pak představuje takzvaný Agent.QMG. Tento škodlivý kód se primárně stará o to, aby do napadeného zařízení stahoval další škodlivé kódy. Kyberzločinci ho tak používají jako jakýsi odrazový můstek, díky kterému dostanou do zařízení oběti více virů a získají přístup k více osobním údajům. Většinou se tyto viry šíří v e-mailových přílohách s koncovkou „.exe“. Uživatelé by tak nikdy neměli podobné přílohy otevírat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články