Majitelé Android telefonů jsou v ohrožení. Letos přichází hromadně o svá hesla a přístupy k účtům, hrozí to spoustě lidí

Biometrické ověření je nejrozšířejnější způsob zabezpečení našich mobilních telefonů či tabletů. Nový virus ho však umí zablokovat. Na co bychom si měli dát pozor?

biometrické ověření i Zdroj fotografie: Intel Free Press / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Biometrické ověření otisku prstu či rozpoznání obličeje je dnes velmi oblíbeným způsobem, jak zabezpečit svůj telefon či tablet. Obecně se tento způsob odemykání obrazovek považuje za jeden z nejbezpečnějších. Nic však není stoprocentní. Nedávno se objevil nový škodlivý vir, který na zařízeních s operačním systémem Android toto ověření blokuje a následně krade přístupový PIN.

Biometrické ověření otisku prstu

Ohrožení pro biometrické ověření představuje nová verze trojského koně, která vyloženě cílí na operační systém Android. Říká se mu Chameleon a umí deaktivovat techniku zařízení potřebnou k rozpoznání otisku prstu či skenu obličeje. Když vir vypne možnost biometrického ověření, musí každý uživatel zadat přístupový PIN, aby se do svého zařízení dostal. Tento PIN však virus zkopíruje a tím se dostane do rukou kyberútočníků, kteří jsou následně schopni s vaším zařízením libovolně manipulovat bez vašeho vědomí.

Závažná hrozba pro Android

Jedná se o velmi závažnou hrozbu, která může postihnout každé zařízení s operačním systémem Android. Uživatelé Andoidu by tak měli být obezřetní a rozhodně se nedoporučuje podceňovat bezpečnostní aktualizace daného systému. Každý uživatel by si měl všímat jakékoliv podezřelé aktivity na svém zařízení a vhodná je i instalace antivirových programů, které lépe ochrání biometrické ověření daného zařízení.

operační systém Android
iZdroj fotografie: Ka Kit Pang / Creative Commons / CC BY-SA
Mobily se systémem Android v ohrožení

Kde se virus bere?

Podle společnosti ThreatFabric, která chování a šíření viru důkladně sleduje, se virus do zařízení dostane spolu se službou Zombinder. Ta se vydává za internetový prohlížeč Google Chrome a uživatelé si ji mohou stáhnout z neoficiálních a nezabezpečených serverů. Proto odborníci kladou důraz na to, aby uživatelé všechny své aplikace stahovali pouze z oficiálního obchodu Google Play, který všechny nabízené aplikace předem kontroluje kvůli možné přítomnosti podobných virů.

Google Play

Máte Android? Na tyto aplikace si dejte pozor, mohou vás připravit o bankovní účet

Služba Zombinder doslova propašuje nebezpečný virus do vašeho zařízení, aniž by si uživatelé všimli čehokoliv podezřelého. Se svým zařízením mohou nějakou dobu bez problémů pracovat a virus vyčkává na vhodnou příležitost, kdy zablokovat biometrické ověření. Tou dobou už je však na jakoukoliv ochranu pozdě a útočníci tak velmi jednoduše získají přístup k celému zařízení i všem osobním datům uživatele.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články