Kdo zhlédne video na Messengeru, přijde rázem o peníze. Většina o tom neví, ale pak se diví, že jim mizí úspory z účtu. Zásadně na žádné odkazy neklikejte.
Podvody v online prostoru jsou čím dál častější. Velké množství se jich šíří také pomocí sociálních sítí, jako je Facebook nebo Instagram. Podobné podvody však využívají i oblíbené komunikátory, jako je WhatsApp nebo Facebook Messenger. Právě teď se šíří podvodné video na Messengeru. Kdo si nedá pozor, může přijít o přístup k účtu nebo dokonce o spoustu peněz.
Podvodné video na Messengeru
O aktuálním rafinovaném podvodu informovala slovenská facebooková skupina Hoaxy a podvody. Podle dostupných informací se jedná o klasický typ phishingového útoku, který nutí svou oběť kliknout na inkriminovaný odkaz. V tomto případě jsou k podvodu zneužity Facbookové účty přátel oběti. Oběti přijde zpráva, která má v oběti navodit dojem, že na internet unikly její osobní data: „Ahoj, rychle se podívej, jestli na tom videu jsi ty?“ Pokud odkaz na video na Messengeru přijde i vám, raději na něj neklikejte.
Přijdete o svůj účet i o peníze
Tuto zprávu však ve skutečnosti neposílá přítel oběti, ale rafinovaný kyberzločinec. V těchto případech se může jednat i o organizovanou zločineckou skupinu, která těmito triky krade Facebookové profily nic netušících obětí a snaží se získat přístup k jejich osobním datům, či dokonce financím. Oběti mnohdy ani netuší, že jim byl jejich Facebookový profil odcizen a že je využíván k podvodným účelům.
Nebezpečný odkaz ve skutečnosti nevede na žádné video na Messengeru, ale svou oběť přesměruje ne falešnou přihlašovací stránku Facebooku nebo falešnou platební bránu. V obou případech jde o způsob, jak z oběti vytáhnout její přístupové údaje k ukradení profilu. V tom horším případě chtějí podvodníci získat rovnou platební údaje oběti, díky kterým pak mohou nekontrolovatelně manipulovat s jejími finančními prostředky. V neposlední řadě může odkaz obsahovat příkaz ke stažení nebezpečného viru, který v zařízení oběti napáchá velké škody.
Pozor na phishingové odkazy
Pokud i vy obdržíte odkaz na video na Messengeru, rozhodně se nenechejte zmást a neklikejte na něj. Všímejte si, od jakého přítele vám zpráva přišla i drobných jazykových vad ve znění zprávy. Pokud si nejste jistí, kontaktujte svého přítele jinou cestou a ověřte si, zda zpráva skutečně přišla od něj. Minimálně mu tak pomůžete zjistit, že se mu někdo naboural do Facebookového profilu.