Uživatelé Messengeru v ohrožení: Kdo si nedá pozor, brzy zaplatí 15 000 Kč

Uživatelé Messengeru by si měli dávat pozor na podobné žádosti o zaslání telefonního čísla. Jedná se o podvod, díky kterému přijdete o všechno. Na co si dát pozor?

uživatelé messengeru i Zdroj fotografie: Johan Larsson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

„Ahoj, pošli mi prosím své telefonní číslo.“ Celkem běžná zpráva, kterou občas obdrží všichni uživatelé Messengeru. Většinou přichází od známého kontaktu či přítele. Na tom není vůbec ni podezřelého. Až na skutečnost, že se může jednat o podvod. Pokud podobná zpráva dorazí bez předchozího kontextu i do vašeho Messengeru, mějte se na pozoru před podvodníky, kteří vám chtějí vyluxovat bankovní účet.

Uživatelé Messengeru pozor!

O šíření tohoto podvodu jsme už v minulosti jednou psali. Jeho účinnost však stále neklesá, a proto je naší povinností zdůraznit naléhavost tohoto sdělení. Tato žádost o telefonní číslo, před kterou by se měli mít na pozoru všichni uživatelé Messengeru, vás může připravit o velké množství peněz. Pokud zprávu obdržíte i vy, v žádném případě na ni nereagujte a rovnou kontakt nahlaste pro podezření z podvodu.

Jednoduchý modus operandi

Trik, který se v této zprávě skrývá, je tak jednoduchý, až se může zdát, že na to nikdy nikdo nemůže naletět. Opak je však pravdou. Stále se najde dost důvěřivých lidí, kteří se nechají vmanipulovat k odevzdání údajů ke svému bankovnímu účtu. A jak to tedy celé funguje?

uživatelé messengeru - záběr na klávesnici mobilu
iZdroj fotografie: Jason Howie / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci hledají různé cesty, jak se dostat k vašim penězům. Pozor i na zprávy v Messengeru

Zpráva vám pravděpodobně přijde od spřáteleného kontaktu. Požádá vás o zaslání telefonního čísla, což na první pohled nemusí vypadat vůbec podezřele. Následně se vás daný kontakt pokusí vmanipulovat do účasti v nějaké hře či loterii. Většinou vám za to slíbí pohádkové výhry, kterým málokdo odolá. Jediné, co musíte udělat, je přeposlat dotyčnému kód, který vám za chvíli příjde SMS zprávou. V tuto chvíli by však měl zbystřit úplně každý.

Aplikace messenger

Tohle vás nepotěší: Z Messengeru zmizí extrémně oblíbená funkce, kterou používá většina Čechů.

Nic neposílejte

To, o co se podvodníci ve skutečnosti snaží, je obejít dvoufázové ověření k vašemu bankovnímu účtu. Jednoduchá poučka, která může zachránit vaše finance, tedy zní – nikdy nikomu nesdělujte žádné unikátní kódy, které obdržíte v automaticky vygenerované SMS zprávě. Uživatelé Messengeru by si taky měli dávat pozor na to, od koho podobnou zprávu dostanou. Prvním ukazatelem, že se jedná o podvod, může být kostrbatá čeština, která se ve zprávách objevuje. Pokud zprávu obdržíte od přítele, vždycky se nejdříve ujistěte, že je to skutečně on.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články