Vědci vyvinuli nový 3D materiál, který dokonale napodobuje biologické tkáně

Technologie hýbou dnešním světem, a co je nové dnes, zítra už může být považováno za staré, alespoň tak se to obecně tvrdí. Každý den přicházejí vědci po celém světě na nové technologie, které nám mohou pomoci usnadnit život a lépe poznat záhady a taje života na naší planetě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zvídavost a touha po vývoji patří k základním rysům člověka, a proto není divu, že se stále vyvíjejí nové a nové technologie. V té souvislosti bychom vám dnes rádi prozradili, že vědcům se podařilo vyvinout nový 3D materiál, který je schopný dokonale napodobit biologickou tkáň. Znamená to snad, že když se nám v těle něco porouchá, vědci nám dají tento nový materiál?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mezi známé tkáně patří i naše kůže

Tisíciletý vývoj

Biologické tkáně se vyvíjely v průběhu tisíciletí, a podle všeho se stále vyvíjejí. Někteří odborníci sice tvrdí, že jsme na samém vrcholu vývoje a vyspělosti, nicméně jsou také časté názory, že se lidé a jejich těla stále vyvíjejí. Nutno ovšem říci, že v současné době jsou naše biologické tkáně na opravdu vysoké úrovni. V rámci dlouhého tisíciletého vývoje se tkáně dokonale optimalizovaly pro své specifické funkce, aby tak mohly skvěle plnit svoji úlohu v rámci lidského těla.

Zaměřeno na chrupavku

Podíváme-li se například na chrupavku, pak si můžeme udělat přesnější obrázek a představu. Chrupavka je poddajná a elastická tkáň, která je dostatečně měkká, aby chránila a tlumila klouby před nárazy a dalším vnějším působením. Je ovšem dostatečně pevná, aby odolala kompresi a vydržela tak značné zatížení našich těl. Chrupavka je velmi důležitou a klíčovou tkání pro běhání, skákání nebo na každodenní činnosti, jako například nošení nákladu atd.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Díky vědcům se dají mnohé tkáně nahradit

První tým vědců

Vědcům se podařilo vytvořit syntetickou náhradu, která skutečně odpovídá vlastnostem a chování biologické tkáně, kterou chrupavka je. Tvorba těchto syntetických náhrad samozřejmě nebyla vůbec snadná, nicméně se to týmu vědců podařilo. Pracovali na tom vědci z Univerzity v Coloradu pod vedením profesora strojního inženýrství Chrise Yakackiho. Tento tým je první, kterému se podařilo vytvořit 3D materiál se složitou a porézní strukturou, která obsahuje mřížky s využitím elastomerů z tekutých krystalů. Tyto krystaly vytvářejí právě ten materiál, který ve finále napodobuje chrupavku a jiné biologické tkáně.

Získal velká ocenění

Profesor Yakacki začal na vývoji pracovat ve své laboratoři v roce 2012. Měkké multifunkční materiály jsou známé svou pružností a mimořádnou schopností odvádět vysokou energii. V roce 2018 získala jeho společnost cenu NSF CAREER za revoluci ve výrobě LCE a několik možností financování, aby mohla nový materiál vytvořit jako tlumič pro fotbalové helmy. Už tehdy věděl, že jeho výzkum a vývoj se bude dále vyvíjet a dosáhne tím velkých objevů. Netrvalo dlouho a jeho cíle se opravdu splnily.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články