Používáte veřejnou Wi-Fi? Pokud ano, měli byste si dát pozor. Ačkoliv se to může zdát být neškodné, můžete brzy přijít o všechny peníze.
Používáte veřejnou Wi-Fi? Podvody na internetu jsou dnes bohužel běžnou realitou. Podvodníci využívají různorodé triky, od vydávání se za kurýrní společnosti až po lákání na zdánlivé dědictví. Tyto lsti však nejsou jediným nebezpečím, které číhá na občany České republiky na internetu. Připojení k veřejné wifi síti může přinést riziko ztráty všech finančních prostředků na bankovním účtu.
Veřejná Wi-Fi
Dostupnost wifi připojení je v dnešní době běžné na mnoha místech a často zcela zdarma. Lidé si mohou snadno připojit na internet ve veřejné dopravě, na nádražích, v kavárnách nebo restauracích. Nicméně je důležité, aby si byli vědomi rizik a ověřovali bezpečnost připojovaných wifi sítí. Nedbalost v této oblasti může mít nepříjemné následky. Hlavním bezpečnostním rizikem spojeným s veřejnými wifi sítěmi je nejistota ohledně toho, kdo danou síť spravuje a zda je správně zabezpečena. Proto je klíčové přistupovat k veřejným wifi sítím s opatrností, vnímat je jako veřejné prostory, kde hrozí nežádoucí aktivity, varuje web Měšec. Identifikace bezpečné sítě však může být obtížná, což vysvětluje, proč už se na tuto lest nachytala řada Čechů.
Co hrozí uživatelům WIFI?
Existuje vysoké riziko, že útočníci snadno zachytí data, která jsou odesílána či přijímána přes wifi, díky absenci šifrování. Podvodníci tak mohou zjistit, jaké webové stránky uživatel navštívil nebo s kým komunikoval. Není vyloučeno ani šíření virů nebo tzv. man-in-the-middle útok, při němž podvodník převezme kontrolu nad uživatelovým zařízením a manipuluje s ním. To může mít za následek odhalení osobních a finančních informací, což usnadní krádež peněz z bankovního účtu.
Jak se chránit
Důležité je pečlivě zkontrolovat název sítě a případně se vyhnout připojení, pokud vzbuzuje podezření, například pokud obsahuje název jiného města, než je aktuální lokalita. Je také rozumné zakázat automatické připojování k neznámým wifi sítím na svém zařízení. Indikátorem může být i ikona otevřeného zámku u sítě, která naznačuje, že komunikaci může kdokoli odposlouchávat nebo sledovat. Lepší cesta je, zvolit uzamčenou síť a o heslo požádat třeba obsluhu právě zmíněné kavárny. Hesla v podnicích jsou často také napsané někde na zdi, či na stolech.