Co se může stát, když budete spát v ponožkách – černé na bílém, vědou ověřeno. Výsledek mnohé jistě překvapí

Studené nohy mohou být jedním z důvodů, proč nemůžete v noci usnout. Studená chodidla svírají cévy a způsobují tak slabší oběh krve v těle.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle National Sleep Foundation dává ohřátí nohou před ulehnutím vašemu mozku jasný signál, že je čas na spaní. A jaká je nejjednodušší cesta k tomu si nohy zahřát? Ponožky. Mít je v posteli je tak nejbezpečnější způsob, jak si udržet nohy v teple po celou noc. Další metody jako ohřívací lahve nebo elektrické dečky mohou způsobit přehřátí nebo dokonce popálení. Podrobnosti problematiky osvětluje Dr. Debra Sullivan.

Od tepla po orgasmus

Některým ženám pomáhají ponožky v posteli ochladit centrální tělesnou teplotu. Pokud si natíráte chodidla hydratačním krémem, bavlněné ponožky zabrání jeho opětovnému vysušení. Podle BBC badatelé náhodou zjistili, že nošení ponožek zvyšuje schopnost dosáhnout orgasmu až o 30 %. Stejně tak klesá riziko Raynaudova syndromu, čili onemocnění tepenného systému, pro který je charakteristické bělavé chladnutí končetin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Otázkou ale je, jaké ponožky nosit. Nejlepší jsou ty z přírodních vláken jako merino vlna nebo kašmír. Obvykle stojí více, než bavlněné ponožky nebo umělé vlákno, ale za investici rozhodně stojí. Ujistěte se ovšem, že ponožky těsně nepřiléhají, což by mohlo ohrozit cirkulaci krve i řádné udržení vašich nohou v teple. Jednou z nevýhod nošení ponožek do postele je riziko přehřátí a probuzení. Pak je zkrátka sundejte a nechte nohu venku.

A co kompresní ponožky?

Tomuto druhu se vyhněte, pokud je nemáte předepsané od lékaře. I když jsou známé pro schopnost zlepšit cirkulaci krve, nejsou určené do postele. Stahují totiž proudění mimo chodidla a vleže ho tak mohou zablokovat. Dalšími způsoby, jak si udržet nohy v teple, jsou koupele, které ulevují také od nespavosti a únavy. Jsou doporučeny hlavně lidem, kteří zrovna podstupují chemoterapii. Koupel nohou zvyšuje teplotu těla a pomáhá také lépe usnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento postup je také přírodním řešením, obvykle dostupným a nevyžadujícím žádné léky. Pokud vás studené nohy trápí dlouhodobě a nic nepomáhá, pravděpodobně máte problémy přímo s krevním oběhem. Na vině mohou být chronické oběhové potíže, případně choroby jako cukrovka. Rozhodně problémy nepodceňujte a navštivte svého praktického lékaře.

Mohou ponožky nosit i děti?

Pro kojence a děti je nejlepší vyhnout se elektrickým dečkám i teplým ponožkám. Nejlepší způsob, jak jim zajistit klidný spánek, je příjemná teplá koupel jako součást ukládání do postýlky. Následně jim pak „obujte“ předehřáté ponožky. Jestli se rozhodnete pro nahřátou láhev, ujistěte se, že je teplota bezpečná a má kolem sebe nějakou dečku. Dítě musí být chráněno před rizikem přímého kontaktu pokožky s horkým předmětem.

Vždy také dítě zkontrolujte kvůli známkám přehřátí, pocení, zabarveným tvářím, když pláče nebo se ošívá. Jakmile si takových průvodních jevů všimnete, odstraňte další vrstvy látky nebo dečky. Zahřáté nohy mohou zkrátit čas, který potřebujete k usnutí, což se projeví kvalitnějším spánkem. Dejte si pozor, aby ponožky byly měkké, pohodlné a nepříliš velké. Máte-li nohy studené i za teplých dnů nebo vás navíc bolí, poraďte se s lékařem.

Chodíte do postele v ponožkách a s jakým efektem?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články