Už v únoru 2024: Uživatelé baterií, kteří je vyhodí do koše, zaplatí nově brutální pokutu

Používáte baterie? Pak byste si měli dávat pořádný pozor. Jakmile je vyhodíte do koše, může na vás čekat opravdu obrovská pokuta.

i Zdroj fotografie: Aleksey Churushkin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Většině z nás se baterie a dobíjecí akumulátory začlenily do každodenního života. Tato situace je pochopitelná, protože svět nás stále obklopuje větším množství digitální techniky, která vyžaduje k chodu energii.

Změna ohledně baterie

Ačkoliv se v dnešním světem bateriím a dobíjecím akumulátorům vyhnout takřka nemůžeme a přinášejí do dnešního života praktičnost, je faktem, že obsahují vysoké množství kovů. Tyto kovy je často nutné během likvidace zpracovat odděleně. Životní cyklus baterií by se ale měl opět prodloužit, a k této změně dochází již tento měsíc. Vstupuje totiž v platnost nové evropské nařízení týkajících se právě baterií. To vyžaduje, aby baterie a podobná zařízení obsahovaly dané procento kovů, které jsou již recyklovány. Nové nařízení ale nezapomnělo i na další důležité body.

Všichni výrobci, producenti, dovozci ale i distributoři musí nová pravidla dodržovat, a to u všech baterií, které jsou uvedeny na trh EU. Jedná se tedy o elektromobily, vozidla, digitální techniku, a to bez ohledu na to, kde byly vyrobeny a odkud pocházejí, uvádí web Chip.

Nové regulace baterií

Toto nové zařízení platí pro všechny členské státy Evropské unie. Nové předpisy začaly platit 18. února 2024. Nové pravidla se týkají již zmíněných recyklovaných kovů, ale zabývají se také dalšími přísnými požadavky.

Baterie iZdroj fotografie: Depositephotos

Od roku 2025 budou postupně přicházet v platnost další požadavky na recyklaci a samotný sběr baterií. Dalším milníkem bude rok 2027, který přinese povinnost zajistit zákazníkům snadnou výměnu dobíjecích baterií. To zákazníci ocení především u mobilní telefonů ve chvíli, kdy baterie zařízení začne ztrácet svou kondici. Zařízení tak bude možné užívat mnohem déle, než je zvykem dnes.

Pro takový účel budou baterie opatřeny QR kódem, který bude obsahovat informace o délce životnosti, skladovatelnosti a také o chemickém složení a bezpečnostních rizicích.

Co říkáte na tuto novelu od Evropské unie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články