V SSSR dávali tužkové baterie do lednice

V dobách sovětského svazu byl řady věcí nedostatek, což se týkalo i tužkových baterií. Existovaly různé typy a velikosti, které po dosloužení rozhodně nikdo nevyhazoval.

                   

Místo toho existovaly způsoby, jak její kapacitu obnovit. Kromě klasického nabíjení či různého propichování otvorů se praktikovalo i právě chlazení v lednici. SSSR už je sice dávno pryč, návyky lidí se však zachovaly jak v reálném životě, tak i na internetu. Lze tak najít hodně doporučení, jak prodloužit životnost různých věcí, včetně tipů na baterie a akumulátory. A populární je právě téma jejich chlazení či rovnou mrazení. Jak na to?

Baterie versus akumulátor

Nejdříve je na místě tyto dva pojmy oddělit, protože jde o dvě různé věci, ačkoli obě zásobují proudem. Každá má však vlastní způsoby obnovy, nemluvě o skladování. Obecně se doporučuje zmrazit baterie, postup se používá i jako poslední možnost pro jejich zotavení. Tedy v případě, že vše ostatní selže. Máte-li tedy lithiovou baterii, která už vůbec nefunguje, případně odolává nabíjení, zkuste ji dát na nějakou dobu do mrazáku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nutná doba na projevení efektu se může ovšem lišit. Na počátku se vyplatí vydržet cca 30 minut, pak ji opět zkuste po dobu 1 minuty nabíjet. Následně zkuste baterii zahřát na pokojovou teplotu a opakujte nabíjení. Nedojde-li k žádnému výsledku či změně, nebojte se opět zamrazit, tentokrát na výrazně delší dobu. Mějte však na paměti, že vám tato metoda negarantuje jakékoli výsledky. Při delším neúspěchu je většinou lepší koupit novou.

Jak na delší skladování

Dlouhodobé skladování baterií může být také ošemetné. Tedy v případ, že se chcete i poté dočkat jejich kvalitního výkonu. Jak určitě víte, časem degradují. Ty lithiové se mohou dokonce zcela znehodnotit, pokud nemají delší dobu žádné použití. Jsou-li zcela vybité, je ztráta jejich kapacity nevratná. Pro skladování proto existuje několik pravidel. Mimo jiné udržování úrovně nabití v rozmezí 30–50 % při optimální teplotě 15 stupňů Celsia.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím více se pak blížíte bodu mrazu, tím se ztráta náboje v baterii snižuje. Znamená tedy tohle všechno, že máte baterie prostě skladovat v lednici? Určitě ne. Úplně jim postačí suché a tmavé místo, kde nebudou vystaveny žádným vysokým teplotám. Podobně jim škodí také sluneční světlo a vlhkost. To je také oficiální doporučení mnoha předních výrobců baterií i akumulátorů. Většinou je najdete i přímo na stránkách firem, případně v pokynech.

Nabíjení telefonů a tabletů

Stejné principy nabíjení se vztahují i na baterie mobilních telefonů či tabletů. Vyhněte se také nabíjení přes noc, jen snižujete jejich životnost. Návyky stran „formátování“ baterie platily u starých typů. Moderní lithiové baterie si uchovají svou kapacitu nejdéle tehdy, když je budete držet někde mezi 30–80 %. Jakýmikoli extrémy na jednu i na druhou stranu přicházíte o cykly, kterých je sice vysoký, ale konečný počet.

Ideální je tedy telefon nebo tablet nabít trochu každý den. Setkáte-li se s příliš rychlým vybíjením, udělejte si revizi hlavně stran aplikací běžících na pozadí. Je dost dobře možné, že se vám v přístroji skrývá několik zapomenutých „žroutů“, například dávno dohraných her.

Jaké jiné metody vám na oživení baterie zabraly?

Zdroj: HiTechMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články