Naléhavé: V Česku se šíří další SMS zprávy, které vás okradou o desítky tisíc korun. Takhle vypadají, dejte si pozor

Společnost DIA varovala před novým typem podvodu, který se šíří v Česku prostřednictvím podvodných SMS zpráv. Varuje všechny občany, aby byli obezřetní.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nepřišla vám náhodou tato zpráva? Nejrůznější finty podvodníků v online prostoru ani letos nedají uživatelům pokoj. Společnost DIA, která například nedávno spustila portál eDoklady pro online občanské průkazy v mobilním zařízení, varovala na sociálních sítích před novým typem podvodu. Podvod se nebezpečné šíří po Česku.

Podvodná zpráva

Mluvíme zde o podvodných SMS zprávách, které na první pohled lidi informují o vrácení daně za rok 2023. Zpráva neuvádí, o jaký typ daně se jedná. Aby bylo možné uplatit nárok na tuto daň, je nutné se o vrácení přihlásit skrz odkaz, který je zahrnutý v textové zprávě. Odkaz směřuje na falešné webové stránky, které důvěryhodně kopírují stránky Portálu občana. Následně je uživatel veden k přihlášení a uvedení osobních informací.

Agentura DIA se snaží všemi silami všechny takové stránky okamžitě blokovat, ale jelikož se jedná o opravdu důvěryhodnou kopií skutečného Portálu občana, je možné, že než stihne zasáhnout, uživatelé na trik skočí a své osobní údaje podvodníkům poskytnou, jak uvádí web Letemsvetemapplem.

Varování a nutné jednání

Je tedy nutné být velmi opatrní během přihlašování se na různé webové stránky, na které nás odkazuje někdo skrz zprávy nebo emaily. Pokud i vám taková zpráva přijde, nejlépe ji ignorujte. Finanční úřad takové zprávy rozhodně nezasílá a v případě, že byste byli vyzváni k jakémukoliv úkonu, bude to provedeno písemnou formou. Případně můžete zprávu s odkazem nahlásit agentuře DIA, která se snaží všechny odkazy prověřovat a eliminovat.

Přišla vám už taková zpráva s výzvou přihlášení na pochybném odkazu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články