USA podávají žalobu na Rusko kvůli největším kybernetickým útokům spáchaným v nedávné minulosti

Třetí světová válka už dávno vypukla, i když o tom mnozí nevědí. Od doby vzniku kyberprostoru, kyberkomunikace, vypukl boj o ovládnutí jiné země. Tato válka může být ve svých důsledcích mnohem ničivější než ty předchozí. Nejde jen o počty lidských obětí. Škody budou převážně materiální, a budou obrovské.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Všechny státy na světě, kde funguje virtuální realita, jsou si toho vědomé, a podnikají kroky aby ochránily svoji svobodu, hmotné statky a v neposlední řadě i své občany. Na druhou stranu jsou zde státy, které se snaží tohle všechno narušit a rozbít. Mezi ně patří Rusko, Irán, severní Korea, ale i západní velmoci. V poslední době se stále více mluví o hackerech z Ruska, kteří svými útoky napadají kde co. Vzpomeňme na volby v USA  v roce 2016, dále útoky na armádní cíle. A USA došla trpělivost. Podaly oficiální žalobu na Rusko, ohledně jejich kyberútoků. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
USA podávají žalobu

O co vlastně jde?

V roce 2017 se uskutečnil útok pod názvem NetPetya, který měl za cíl ovlivnit volby ve Francii. Do jaké míry se to hackerům povedlo je možné vidět na výsledcích voleb. Dále vypnuli celou rozvodnou elektrickou síť na Ukrajině, nabourali zahajovací ceremoniál OH v Korei. Dopady takových akcí jsou různě velké, ale všechny mají jeden účel. Oslabit zemi, proti které jsou vedené. Už není třeba kampaní a řinčení zbraněmi. Toto je mnohem účinnější způsob studené války. A čím více budeme závislí na počítačích, tím více se tento boj bude stupňovat. Rusko chce být znovu tou velmocí, kterou bylo za dob komunismu. Tyto útoky, na povrchu neviditelné, jsou toho nejlepším důkazem. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Rusko nařčení pochopitelně odmítá

Obvinění toto nařčení odmítají

Jak je zvykem na straně Rusů, toto obviněné odmítají. Přesvědčivé důkazy jsou v takových případech jen těžko zajistitelné, protože zamaskovat stopy po takových pirátských útocích je zásadní. Abyste však takové útoky mohli podnikat, potřebujete k tomu odpovídající vybavení a také povahu takové útoky provádět. Vždyť jen slabí a pomstychtiví jedinci se dokáží snížit k tomu, aby narušili třeba Olympijské hry. A to jen proto, že sportovci jejich země na ně nesměli kvůli dopingu. V USA obvinili 6 zpravodajských důstojníků a FBI po nich pátrá. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články