Ukrajinští vojáci mají v rukou futuristicky vypadající pušky. Zařízení dokáže z oblohy sundat nepřátelské drony

Průzkum nepřátelských pozic se dnes vykonává ze vzduchu za pomoci dronů. Často může jít jen o mírně upravené stroje určené pro civilní použití.

i Zdroj fotografie: Fars Media Corporation / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Déle než půl roku trvající válka na Ukrajině je jeden z prvních velkých konfliktů, ve kterém obě strany používají značné množství dronů. Ty slouží k průzkumu nepřátelských pozic, útokům ať klasickým, nebo sebevražedným. Není proto divu, že Ukrajina i Rusko se snaží nasadit také zbraně, kterými se lze proti takovým strojům bránit. Kromě klasických protiletadlových zbraní existuje i možnost ničit drony elektronicky. Například zařízením nazvaným DroneDefender.

Vyruší většinu vysílacích pásem

Jde o zařízení, které vyrábí americká společnost DeDrone. Vypadá jako jakási futuristická puška a jeho úkolem je blokovat rádiové spojení mezi dronem a řídicí stanicí, ze které obsluha stroj ovládá. Jde o velmi efektivní systém, který by si měl poradit především s méně sofistikovanými drony, například upravenými civilními stroji či takovými, které nemají vojenskou ochranu proti rušení. Pokrývá totiž většinu běžných vysílacích pásem.

Zbraň je 7 kilogramů těžká, a to i s bateriemi, dokáže ji tedy snadno ovládat jeden voják. Rušící signál je schopna vyslat do vzdálenosti až dva kilometry. Pokud je plně nabitá, dokáže pracovat až dvě hodiny. Má zabudované GPS a paměťovou kartu. Zbraň byla vyvinuta, aby chránila různá citlivá místa jako vládní budovy, vojenské základny a další. V současné době ji podle zveřejněných záběrů z USA získala Ukrajina.

Ukrajinské zařízení má delší dosah

Její vojáci mají k dispozici podobný výrobek, který pochází přímo z Ukrajiny. Jde o protidronovou pušku KVS G-6 od společnosti Kvertus Technology. Podle dostupných údajů jich ozbrojené síly, i díky různým sbírkám, získaly alespoň stovku. Tato zbraň má delší dosah než americká, plných 3,5 kilometru. Ale s nabitou baterií má menší výdrž, kolem půl hodiny.

Zbraně proti dronům se budou ukrajinské armádě v příštích týdnech nejspíše velmi dobře hodit. Rusko sice má mnohé vlastní stroje, ale není jich dostatek. Proto se dohodlo s Íránem, že od něho získá jeho drony. A to jak útočné, tak průzkumné. Mluví se dokonce o tom, že strojů by mohlo být kolem tisíce. Některé drony již mají být v Rusku, ale vojáci údajně nejsou spokojeni s jejich stavem a schopnostmi.

Jak lze nejúčinněji bojovat proti bezpilotním letounům?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články