Turecké drony Bayraktar si na Ukrajině získaly vynikající pověst. Tyto bezpilotní letouny mohou být brzy ještě smrtonosnější

Ukrajinské jednotky použily během května drony turecké produkce Bayraktar TB2 ke zničení 3 ruských lodí poblíž Hadího ostrova. A v palbě pokračují vesele dál.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Značné ztráty postihly Rusko jen dny před 9. květnem, tedy oslavami Dne vítězství a související přehlídkou. Ukrajina odhaduje, že při útoku bylo zabito 46 vojáků a zničeny byly také 2 systémy protivzdušné raketové obrany Tor. Úspěšným zásahům pomocí dronů pomáhají informace od Spojených států. V posledním balíčku dodaly USA více naváděných raketových systémů, které lze velmi dobře propojit právě s ukrajinskou dronovou flotilou.

Úspěšné útoky prakticky na všechno

Ukrajina používá dronové útoky prakticky proti všem ruským cílům – lodím, vozidlům a vojenské infrastruktuře. Kolik přesně těchto strojů má, není známo. Rusko během posledních týdnů zveřejnilo několik odhadů a tvrdí, že zničilo už 37 dronů. Tehdy měla mít celá flotila 35 jednotek. To by mělo Rusko úspěšnost nad 100 %. Bayraktar TB2 je turecký dron pro střední výšky, bezpilotní a s velmi dlouhou délkou pobytu ve vzduchu.

Získal si dokonce takovou popularitu, že po něm kyjevská zoo pojmenovala během války narozeného lemura. Stroj se dá kontrolovat na dálku a použít jak na pozorování, tak raketové útoky. Ve službě je od roku 2014 a používala ho většinou turecká armáda, objevil se i v dalších konfliktech. Použití na Ukrajině mu však získalo mnohem větší pozornost a dle výsledků také dobrou pověst.

Plochý, šedý, smrtící

Je plochý, šedý a poháněný zadní vrtulí. Tyto drony používají laserem naváděné rakety, které jsou výrazně levnější než jejich ekvivalenty vyráběné ve Spojených státech. Na Ukrajině opakovaně překonal očekávání, stejně pak při konfliktech v Africe. Navzdory pomalosti a letu v relativně nízké výšce jeho schopnost nést naváděné rakety Ukrajině výrazně usnadnila možnost zasahovat ruské cíle. A to s obrovskou přesností a spolehlivostí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bývalý úředník Ministerstva zahraničí USA Rich Outzen prohlásil, že drony „dovolily poměrně zřetelnou revoluci v obecné metodice vedení válek. K tomuhle pravděpodobně dochází jednou za 30–40 let.“ Ruské jednotky obvykle nejsou schopné drony sestřelit nebo jakkoli zablokovat. Ukrajina tak má v tomto ohledu velkou výhodu při pokusech převzít opět kontrolu nad regionem Donbasu.

Jak odhadujete další vývoj tohoto konfliktu?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články