Pěna na holení najde uplatnění i v autě. Trvale zamezí mlžení skel, stejně jako i stelivo pro kočky

Mlha na čelním skle vozidla je extrémně otravná, a hlavně velmi nebezpečná. V zimním počasí dovede řidiče obtěžovat už několik minut poté, co vyjeli z garáže.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přes veškerou snahu se pak tento neduh neustále vrací. Někdy může pomoci trochu stáhnout okénko, čímž zabráníte ohřevu interiéru. Je to ale jen záplata, která navíc přináší další problémy. Existuje tedy nějaké řešení, které mlžení odstraní jednou provždy? Existuje hned několik metod, a dokonce i prevence. Obojí vychází ze způsobu, jakým v autě pracují přechody teplot a jaké to má důsledky. První možností boje proti mlžení je zapnutí klimatizace.

Automatická klimatizace

Pokud je vůz vybaven právě touto funkcí, není likvidace mlžení vlastně žádný problém. Stačí nastavit funkci „defrost“, která požene horký vzduch přímo k čelnímu sklu. To odstraní nejen přítomný led či sníh, ale samozřejmě také mlhu. Manuální klimatizace celou věc trochu komplikuje, ale ani tato konstelace není zcela bez možností.

„Nejdříve nastartujte auto, a to přesto, že je volnoběh dlouhodobě velmi nehospodárný. Přes nevyhnutelný hluk nechte motor alespoň několik minut běžet. Zatím pečlivě vyčistěte vnější stranu skel v závislosti na počasí. Vyhřívání mezitím nastavte na ten nejchladnější stupeň a vnitřní cirkulaci přepněte na vnější. Ventilaci dejte na maximum a zapněte také vyhřívání zadního skla. Stáhněte okna nebo nechte otevřené dveře,“ radí web Totalcar.

Existuje preventivní opatření proti mlžení?

Samozřejmě je vždycky lepší prevence, jinak vás tento souboj čeká prakticky neustále. Na to však existuje hned několik řešení. Prvním budiž sprej proti zamlžení. Ten se dá běžně koupit jak v servisech, tak i na každé druhé benzinové pumpě. Tento sprej ve skutečnosti neodmlžuje. Jakmile ho ale nastříkáte na sklo, pomáhá předcházet samotné tvorbě mlhy. Pravda, názory na reálnou účinnost se různí, je to ale lepší než nedělat vůbec nic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Někteří motoristé přísahají na vynikající efekt kočičího steliva. To se umístí do ponožek a nechá někde v interiéru vozu. Má totiž vynikající absorpční vlastnosti a spolehlivě tak z okolí pohlcuje i vlhkost. Právě ta se sráží ve formě mlhy na čelním skle, takto se ale nebude mít co srážet. Dejte si ovšem pozor na pečlivé zajištění, protože vlhké stelivo opravdu nechcete v autě uklízet. Nejlepší místo je někde pod nohama nebo pod sedačkou, ať není vidět.

Kouzlo pěny na holení

Tento recept vám možná bude připadat jako z jiného světa, byl ale mnohokrát ověřen v praxi. Jde totiž o použití pěny na holení. Její schopnost odpuzovat páru potvrdilo hned několik nezávislých zkoušek. Podle mnoha ohlasů bylo jediné místo na skle, které se nezamlžilo, právě to s pěnou. Ta na něj byla nanesena a následně jednoduše setřena. Nemusíte přitom zvlášť dumat, kupte tu nejobyčejnější, jednoduchou, levnou, ani nemusí být pro citlivou pokožku.

Jaké další recepty vám s mlhou na autě pomohly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články