Používáte tlačítko printscreen? Koledujete si o problém, jedno stisknutí vás připraví o vše

Tlačítko printscreen používá většina uživatelů stolních počítačů, notebooků i telefonů. Jak se však zdá, není to vůbec bezpečné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro vytváření screenshotů, tedy snímků obrazovek, nemusíte používat žádný specializovaný software, protože Windows nabízí vlastní nástroje pro tuto účel. Avšak nedávno byla objevena bezpečnostní zranitelnost v těchto vestavěných nástrojích, která může být zneužita. Zranitelnost tohoto nástroje byla původně odhalena na smartphonu Pixel. Nyní se zdá, že podobný problém postihuje i vestavěný nástroj pro vytváření screenshotů ve Windows. 

Únik informací

Tato zranitelnost může umožnit útočníkům získat informace, které jste na snímku obrazovky odstranili, ale stále zůstávají v obrazovém souboru. Běžně jsou screenshoty užitečné pro rychlé sdílení informací s kolegy nebo známými. Mohou však také obsahovat citlivé informace, které byste nechtěli sdílet s ostatními. Proto je obvyklé, že vyřízneme určitou část snímku nebo nějaký obsah maskujeme. Problém spočívá v tom, že pokud vyříznete část snímku obrazovky pomocí nástroje ve Windows 11 nebo nástroje Výstřižky a skica ve Windows 10 a nepoužijete nový soubor, nežádoucí část stále zůstane v obrazovém souboru. 

Jak to funguje

Tato část není viditelná v prohlížeči obrázků, avšak pomocí správných nástrojů je stále možné znovu zviditelnit celý snímek nebo jeho části. Jednoduše lze tento problém demonstrovat na příkladu souborů PNG: vyberte obrázek, vytvořte jeho kopii, otevřete originál v nástroji Výstřižky, vyřízněte část, a poté uložte přes původní obrázek. Pokud porovnáte velikost obou souborů – kopie originálu a souboru s výřezem, který má stejný název jako původní obrázek, oba budou mít stejnou velikost, i když jste vyřízli pouze část. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nečekaný problém

Tento jev pravděpodobně souvisí s chybou zpracování souborů PNG, kde původní část obrázku je skryta, ale stále je součástí souboru PNG. Tato zranitelnost je poměrně závažná, protože uživatelé často skrývají citlivé informace na screenshotech. I když se pokusíte něco odstranit, někdo jiný si může tyto informace zobrazit. Týká se to informací jako adresy, telefonních čísel, čísel platebních karet, osobních průkazů a dalších citlivých údajů, které se mohou na screenshotu objevit.

Zdroj: Xda
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články