Zvedl telefon, brzy přišel o 340 000 Kč: Stát se to může i vám, tento hovor nikdy nezvedejte

I obyčejný telefonní hovor vás může stát stovky tisíc korun. Falešní bankéři nebo pracovníci NÚKIB vás během chvilky připraví o všechno. Na co si dávat v takovém případě pozor?

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Jeden telefonní hovor vás může připravit o spoustu peněz. Podobné případy se běžně stávají a policie jich šetří přes stovku ročně. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před podobnými podvody opakovaně varuje. Přesto se stále najdou důvěřiví lidé, kteří se nechají podvodníky nachytat. Pokud vám někdo takový zavolá, mějte se na pozoru.

Kouzlo spoofingu

Záludnost podvodu spočívá v jeho připravenosti. Podvodníci se vydávají za pracovníky NÚKIB nebo bankovní poradce. Telefonní číslo, ze kterého hovor uskuteční, na první pohled připomíná oficiální číslo bankovní centrály nebo daného úřadu. To vám potvrdí i internet, pokud se pokusíte volající číslo vyhledat. Podvodníci dokáží dokonale podvrhnout všechna oficiální čísla metodou, která se nazývá spoofing. Díky tomu je téměř nemožné rozeznat, zda se jedná o podvod či číslo skutečné instituce.

Muž s mobilním telefonem u ucha. iZdroj fotografie: Tim Parkinson / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodné hovory, které vás připraví o peníze, jsou stále častější

Jeden hovor vás může stát statisíce

Podvodníci se vás snaží jménem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost přesvědčit, že jste se stali cílem podvodného útoku. Během hovoru se vás pokusí přesvědčit, že jedinou možností, jak ochránit své finance, je jejich převedení na rezervní či záložní účet. Nutí vás, abyste jednali okamžitě, protože jakékoliv prodlení je nežádoucí. Pravděpodobně vás budou také nabádat, abyste celou situaci s nikým jiným neřešili. Všechno samozřejmě ve vašem nejlepším zájmu a zájmu vašich financí.

NÚKIB varuje

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost před podobným typem hovorů důrazně varuje. Připomíná, že jejich pracovníci by vám nikdy v podobné věci nevolali. Pokud se vás snaží někdo neznámý po telefonu přesvědčit, že byl napaden váš účet, můžete si být téměř jistí, že právě o takové napadení se pokouší dotyčný, který s vámi právě vede hovor.

telefonní číslo

Posíláte někomu své telefonní číslo? Raději to nedělejte, Českem se šíří podvod, který vás kvůli tomu okrade o vše

Nikdy se nenechte vmanipulovat do žádných unáhlených akcí, jako je výběr velkého množství peněz, které byste následně měli vložit do kryptomatu nebo převodu svých prostředků na neznámé účty. Nikomu po telefonu nesdělujte detaily ke svým bankovním účtům ani platební kartě. Vždycky trvejte na čase na rozmyšlenou a podobné hovory si ověřujte u jiných pracovníků banky či úřadu. Každý takový incident nezapomeňte nahlásit policii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články