Spojené státy sprintují ve vývoji hypersonických zbraní. Nutně potřebují dohnat náskok Ruska a Číny

Rakety létající vysokou nadzvukovou rychlostí jsou jedněmi z nejnebezpečnějších zbraní. Cíle dokáží zasáhnout v krátkém čase a obtížně se sestřelují.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ve Spojených státech během roku 2022 proběhlo hned několik testů hypersonických zbraní, tedy střel, které dosahují vyšší rychlosti než Mach 5. S jejich vývojem totiž Američané zaspali, a tak se Rusku a Číně podařilo je předběhnout a takové zbraně i zavést do výzbroje. V poslední době proto americká administrativa dává do vývoje těchto zbraní velké finanční prostředky. Po dřívějších neúspěších se zdá, že se daří dělat některé významné pokroky.

Letectvu se povedly dva testy

V létě mělo americké letectvo opakovaně úspěšně otestovat raketu AGM-183 ARRW, kterou vyvinula společnost Lockheed Martin. První test se měl uskutečnit již 12. května a další pak 12. července. Oba byly podle dobře informovaných zdrojů úspěšné. V minulém roce se přitom několik odpalů nezdařilo. Testy v červenci a prosinci totiž byly neúspěšné.

Raketa AGM-183 je odpalována z letadel, pro testování se většinou využívají bombardéry B-52. Střela se má pohybovat v horních vrstvách atmosféry více než pětinásobnou rychlostí zvuku. Podle dostupných údajů by její rychlost měla dosahovat 6 100 kilometrů v hodině. Dosah zbraně by měl být minimálně 1 600 kilometrů. Předpokládá se, že nadzvukový bombardér B-1 Lancer by mohl nést náklad až 31 takovýchto raket.

Hypersonická střela pro raketomet HIMARS

Výzkumná a vývojová agentura amerického ministerstva obrany DARPA měla v červenci také provést úspěšný test další hypersonické zbraně, jejíž vývoj je označován zkratkou OpFires. Má jít tentokrát o střelu odpalovanou ze země, na jejímž vývoji také pracuje Lockheed Martin. Měla by být určena k přesným úderům na důležité cíle. Podle všeho by ji v budoucnu měly být schopny odpalovat raketomety HIMARS.

iZdroj fotografie: Public Domain

Spojeným státům se naopak v červnu nepovedl test jiné hypersonické zbraně, která je označována jako LRHW. V tomto případě se jedná o hypersonickou zbraň dlouhého dosahu. Ta by se měla skládat z rakety, která vynese do výšky hypersonický kluzák, který bude po oddělení naveden na cíl. Dosah má být přes 2 700 kilometrů a rychlost až Mach 17. Námořnictvo by chtělo variantu této zbraně odpalovanou z plavidel, kterou by umístilo na torpédoborce Zumwalt a ponorky třídy Virginia.

O vývoj hypersonických zbraní se kromě Ruska, Číny a USA snaží i další státy. S rozvojem protiraketových systémů se totiž v posledních letech významně zvýšila možnost obrany proti existujícím podzvukovým a nadzvukovým střelám a balistickým raketám. Naopak obrana proti velmi rychlým hypersonickým střelám je velmi obtížná a opravdu účinná metoda dosud neexistuje. Ale i na ní se pracuje. Spojené státy například plánují na nízkou i vysokou oběžnou dráhu Země vyslat stovky malých satelitů, které by dokázaly hypersonické zbraně detekovat a sledovat.

Zdroj: AirforceMag

Která země je dnes podle vás nejdále s vývojem hypersonických zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Mocná léčivá síla chia semínek. Konzumovat se dají na 100 způsobů, využít se může celá rostlina a pěstování je snadné
Události247.cz
Události247.cz
Vánoce bez bramborového salátu? I to je možné. Brzy má totiž ve velkém zdražit potravina, která je pro jeho výrobu nezbytná
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Americké ponížení v Somálsku. Před 29 lety se v Mogadišu strhla bitva známá z filmu Černý jestřáb sestřelen
adbz.cz
adbz.cz
Sedáky v kuchyni vám umožní snížit teplotu v místnosti