Vlastníte tento telefon? Výrobce vás sprostě šmíruje. Nikde se o tom ale nemluví

Mnoho lidí spojuje čínské mobilní telefony s obavami o vážné porušování soukromí, zejména co se týče špehování uživatelů

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Dokonce i některé z největších značek čelí nedůvěře, což má vliv na jejich využívání, zejména v oblasti obchodního sektoru. Podle nedávného výzkumu prestižní skotské univerzity jsou však tyto obavy o soukromí zcela opodstatněné. Čína provádí špionáž na nejvyšší úrovni. 

Špehují nás

Poslední studie pocházející z Edinburské univerzity, o které informoval server Gizmochina, odhaluje, že zhruba 70 % všech prodaných telefonů v Číně běží na operačním systému Android. Tato studie tvrdí, že některé čínské značky, konkrétně Xiaomi, OnePlus, Oppo a Realme, mají do svých zařízení nainstalovány aplikace, které automaticky shromažďují informace o uživatelích, aniž by vyžadovaly jejich souhlas. 

Aplikace, které z vás vytáhnou osobní údaje

Tyto předem nainstalované aplikace na těchto telefonech mají základní oprávnění, která umožňují sbírat a odesílat různé citlivé informace, včetně polohy zařízení, aktivního uživatelského profilu a dat ze sociálních sítí. I když uživatelé odmítnou některé služby a nepoužívají třetí stranou cloudové úložiště, některé aplikace stále mohou shromažďovat data, jako jsou GPS souřadnice, historie SMS a kontaktní informace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel není možné se účinně bránit tomuto sběru dat. Informace lze relativně snadno propojit s konkrétními uživateli, což zvyšuje obavy ohledně sledování. Pokud však zvažujete, že byste se chtěli zbavit svého čínského telefonu, měli byste s tím ještě chvíli počkat. 

Jak to vlastně je?

Je důležité zdůraznit, že tento výzkum se zaměřil na telefony prodávané přímo na čínském trhu, určené pro místní uživatele. Je tedy pravděpodobné, že globální verze telefonů těchto značek nejsou touto praxí ovlivněny, protože by takové aktivity pravděpodobně neobstály v mezinárodním měřítku. I přesto, pokud vlastníte telefon zakoupený v Číně, měli byste si být vědomi možných rizik a případně zvážit, zda není vhodné vyměnit ho za zařízení navržené pro vaše konkrétní regionální podmínky.

Zdroj: Mobilizujeme
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články