Nejsmrtelnější zbraně podle indexu úmrtnosti: Zatímco meč má 20, největší skóre je 48 550 000

Války vede lidstvo téměř od nepaměti a má k tomu různé důvody. Díky tomu existuje mnoho zbraní a dokonce se dá hravě vypočítat jejich smrtelný index.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když se na planetě Zemi objevili lidé, téměř současně se objevily války. I když ty si někdy před tisíci a tisíci lety nelze představovat jako střety armád, ale spíše tlup. A lidé v nich začali využívat i zbraně. Každá je jinak účinná a pro každou se dá spočítat index úmrtnosti. Ten vyjadřuje její účinnost spočítanou na základě dosahu, rychlosti, mobility a dalších hodnot. Toto jsou indexy několika známých zbraní lidské historie.

Meč – index úmrtnosti 20

Meče se objevily téměř okamžitě, kdy se lidé naučili zpracovávat kovy, tedy na začátku doby bronzové asi 3 300 let před naším letopočtem. Kovová zbraň s dlouhým ostřím dávala mnoho výhod. V rukách zkušeného uživatele je meč smrtelný, ale vyžaduje, abyste se přiblížili k nepříteli do bezprostřední vzdálenosti. To samozřejmě jeho smrtelnost značně limituje.

Kuše – index úmrtnosti 32

Kuše se objevila zhruba v 6. století před naším letopočtem ve východní Asii. Ve své době se jednalo o mocnou zbraň, která umožňovala zabíjet na dálku. Na rozdíl od luku se s ní mnohem snadněji mířilo a nevyžadovala náročný trénink. A také nebylo nutné vynakládat tak velkou sílu. Dosah byl ale většinou o něco menší, stejně jako rychlost střelby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Křesadlová mušketa – index úmrtnosti 47

Nejedná se o první střelnou zbraň, ale značně vylepšenou a přesnější. Byla mnohem mobilnější, než předchozí arkebuzy. Nepotřebovala podpěru, voják ji udržel v ruce. Asi nejznámější mušketa historie, britská Brown Bess, umožňovala cvičenému střelci vypálit až 4 rány za minutu. Problém bylo počasí, kdy v dešti a mokru mohl zvlhnout prach.

Útočná puška – index úmrtnosti 4 200

Dnes nejběžnější zbraň pěchoty vyvinutá za 2. světové války. Účinný dostřel těchto pušek je i kilometr, i když efektivní několik set metrů. Jsou ale velmi přesné a umožňují projektily střílet i dávkou s průměrnou kadencí 550 ran za minutu. Díky odnímatelnému zásobníku mají zásobu munice a je možné je velmi snadno přebít.

Tank 2. světové války – index úmrtnosti 2 203 000

Tank se objevil již za 1. světové války, ale taktika jeho nasazení a vylepšení jeho funkci se ustálila až ve druhém světovém konfliktu. Díky kombinaci silného děla a kulometu se z něho stala tvrdá zbraň, která je smrtící pro pěchotu, opevnění i jiné tanky. Motor a pásy zajišťují velkou mobilitu i v těžkém terénu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Stíhací bombardér 2. světové války – index úmrtnosti 3 037 900

Jako u tanku platí, že se bojová letadla objevila za 1. světová války, ale jejich účinnost se projevila až později. Stíhací bombardér jako byl třeba Hawker Typhoon v sobě kombinoval možnosti vést boj s jinými letouny svými rychlopalnými kanony, ale zároveň ničit i pozemní cíle raketami nebo pumami. Měl vysokou rychlost a dolet stovky kilometrů.

Jaderná puma Fat Man – index úmrtnosti 48 550 000

Druhá použitá jaderná puma historie, kterou USA svrhly na Nagasaki. Její síla byla kolem 20 kilotun TNT. Během své exploze dokázala zabít 40 tisíc lidí, další zemřeli na následky výbuchu později. Srovnat se zemí mohla velkou městskou aglomeraci. Díky umístění na bombardéru ji bylo možné dopravit i na velmi dlouhé vzdálenosti.

Jakou zbraň považujete za tu nejúčinnější ve své době?

Zdroj: Cnet
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
Události247.cz
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové