Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu

Využití robotů napodobujících čtyřnohá zvířata je čím dál tím častějším konceptem. Původně měly být takové stroje hlavně pomocníky, ale zdá se, že se budou užívat i k boji.

i Zdroj fotografie: Uživatel JJxFile / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Konstruktéři robotů se snaží v posledních letech přijít s koncepty, které by se hodily pro armádní využití. Jedním z posledních je dílo ruského inženýra Alexandera Atamanova, jehož video se objevilo na sociálních sítích. Představuje čtyřnohého robota o velikosti většího psa. To by nebylo tak výjimečné, ale tento stroj má na svém hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9, ze které střílí. Dle všeho chce autor veřejnosti ukázat efektivitu systému, i když pravdou je, že samotné video vzbuzuje pochybnosti.

Čtyřnohých robotů existuje více

Koncept robopsa není vůbec nový, jeho využitím se konstruktéři zabývají již řadu let. Většího robota podobného typu již před lety testovaly americké ozbrojené síly především v roli nosiče těžkých nákladů, který by doprovázel pozemní jednotky. Před nedávnem záběry podobného stroje přišly i z Číny. Například v současné válce na Ukrajině je nasazen robopes Boston Dynamic věnovaný americkou armádou, který je určený k odhalování min nebo zbytků nevybuchlé munice.

Ruské video napovídá, jak koncept robopsa vlastně funguje. Stroj jakoby neustále přešlapuje, což může působit směšně. Má to ale svůj účel. Tento pohyb pomáhá robotovi udržovat stabilitu, neustálým rychlým přešlapováním vlastně mapuje terén kolem sebe a pod sebou. Díky údajům, které tak získá, může působit i v náročném terénu, v němž by se robot vybavený koly nebo pásy pohybovat nedokázal.

Co nejspíše má udělat na diváky dojem, je znak speciálních ruských jednotek Specnaz na boku psa. Je samozřejmě otázka, zda je tam jen pro efekt, nebo u nich robot opravdu působí, ale nejspíše se jedná o první případ. O nasazení této zbraně nejsou žádné zprávy, a pokud by byla efektivní, je logickou otázku, proč by nebyla využívána v současném konfliktu s Ukrajinou. O efektivitě totiž mohou panovat velké pochybnosti a prozrazuje je i zveřejněné video.

Střelba staví robopsa na zadní

Robot totiž v některých pasážích z karabiny, která používá náboje 9×53 milimetrů, střílí v automatickém režimu. Je ale obecně známo, že zbraně mají zpětný ráz a síly po výstřelu zvedají hlaveň směrem nahoru. Člověk takový ráz zachytí ramenem a zdvih kompenzuje rukama, ale u relativně malého robota vše absorbuje poměrně lehký trup. Při automatické střelbě se tak stroj viditelně ocitá na zadních.

To samozřejmě znamená, že střely nemohou letět k cíli, na který robot mířil, ale někam pánubohu do oken. Přesná tak vlastně bude jen první rána. Proto je vlastně otázkou, proč autor tuto schopnost a zároveň slabost robota předvádí, protože je vlastně neefektivní. Navíc robot si nedokáže vyměnit vystřílený zásobník. Ozbrojený robopes byl v roce 2021 předveden i na setkání Asociace armády Spojených států. Zde ale měl na svém hřbetě speciálně zkonstruovanou odstřelovačskou zbraň ráže 6,5 milimetru. Ta střílí jednotlivými ranami a robot tak má čas zase zamířit na svůj cíl.

Zdroj: LiveScience

Jak afektivní podle vás budou roboti, kteří budou nést zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články