Rusko předvádí víceúčelový bojový letoun Su-35S. Údajně už zničil stovky cílů

Ruská propaganda ráda ukazuje, co dokáží ruské zbraně – například letouny Su-35S – na Ukrajině. Realita je ovšem někde jinde.

i Zdroj fotografie: Andrei Shmatko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejmodernějším ruským bojovým letadlem je Suchoj Su-57 Felon, ale těch je jen několik. Síla ruského letectva tak stojí především na jeho předchůdcích Suchoj Su-35S. Před válkou na Ukrajině ruské letectvo disponovalo 110 těmito svými nejmodernějšími stroji čtvrté generace. Také je ruská propaganda ráda předvádí, ale nutno přiznat, že tento letoun na světovou špičku již nemá, a i proto musí být významně modernizován.

Letadla Su-35S prý zničila stovky cílů

Pokud byste se podívali na reportáž a tvrzení ruského ministerstva obrany, dozvěděli byste se, že Su-35S Flanker-E je údajně tou nejlepší stíhačkou s možností využívat celou škálu zbraní pro útoky na vzdušné a pozemní cíle, a navíc velmi hbitou. I proto měly tyto letouny za současné války zničit stovky ukrajinských cílů, jakými jsou například stanoviště radarů a protivzdušné obrany, což ale nelze nijak ověřit. K letům mají piloti startovat ve dne i v noci a za jakéhokoli počasí.

Minimálně v jedné vlastnosti má ruská propaganda pravdu, letoun Su-35S je famózně manévrovatelný, což byla vždy silná stránka sovětských a později ruských strojů. Není čemu se divit, protože jde o poslední evoluci vycházející z obratného Suchoj-Su-27 Flanker. Známé jsou schopností vektorování tahu za pomoci trysek motorů. Do výzbroje začala první letadla přicházet v roce 1991.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA

Pravdou je i tvrzení o relativně značné schopnosti stroje nést rozsáhlou výzbroj, protože té může Su-35 na svých 12 podvěsných bodů naložit až 8 tun, navíc disponuje i leteckým kanonem ráže 30 milimetrů. Mezi zbraněmi může být i střela vzduch-vzduch dlouhého dosahu R-37 nebo protiradarové střely Ch-31. Ale například i řízené střely z rodiny ruských střel Kalibr 3M-14AE. Na druhou stranu pravdou zůstává, že ruské letectvo nikdy nedokázalo to ukrajinské porazit, stejně tak protivzdušnou obranu.

Při testech v Egyptě Su-35 zklamal

Ovšem letadlo má své slabiny, jednou z nich je radar. Je jím Irbis-E, což je sice asi nejlepší radar typu PESA na světě, ale moderní letouny dnes používají mnohem lepší radary typu AESA. Když Egypťané letouny Su-35 postavili při testech v roce 2021 proti francouzským strojům Dassault Rafale, ruské stroje zcela pohořely. I proto chce Rusko stroje modernizovat na verzi SU-35SM s novým radarem typu AESA.

Modernizace by měla dostat další klíčové prvky, například nový systém elektronického boje. Jakkoli byl používaný systém KNIRTI L175M Khibiny-M v minulosti vychvalovaný, ukázalo se, že není tak schopný, a letadla v bojích na Ukrajině utrpěla nemalé ztráty. Letadlu také chybí možnosti pokročilého sdílení dat, což se ukazuje jako jedna z klíčových schopností moderního letectva. I když je Su-35S samozřejmě lepší než jakýkoli letoun ve výzbroji Ukrajiny, proti opravdu vyspělému letectvu by nejspíše zklamal.

Jaké jsou přednosti a nedostatky Su-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články